HABERLER

istanbul da alışveriş

2019-08-10 | 235 defa gösterildi

istanbulda alışveriş

İstanbul sadece eğlence ve kültür turizminin başkentlerinden değil, alışveriş tutkunlarının da listenin ilk sırasına yerleştirdikleri bir metropol. 120’ye yakın AVM’nin bulunduğu İstanbul, AVM sayısı açısından birçok Avrupa ülkesinin ülke genelinin üzerinde. Giyimden gıdaya, eğlenceden elektroniğe farklı sektörlerde birçok markayı ve hizmeti bünyesinde barındıran AVM’ler, alışveriş yapılmasının yanı sıra birer yaşam merkezi olarak da kullanılıyor. Her sektörde dünya trendlerini yakından izleyebileceğiniz İstanbul alışveriş merkezlerinde, her yaş ve gelir grubuna hitap eden çok sayıda marka, binlerce çeşit ürünleriyle alışveriş tutkunlarını bekliyor.

Mimari açıdan şehrin tarihi dokusunu yansıtan Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı gibi dünyanın en eski ticaret merkezlerinde İstanbul’u evinize taşıyacak hatıralar bulabileceğiniz gibi, dünya markalarını barındıran alışveriş merkezlerinde de sürprizlerle dolu bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. İşte, alışverişin keyfine varabileceğiz Festival AVM’leri:

 

 

Akasya

Akasya, Üsküdar 34660 İstanbul

0216 325 03 72  
Capitol

Mahir İz Caddesi 34662 Altunizade / İstanbul

0216 554 77 77  
Emaar Square Mall

Ünalan Mahallesi, Ayazma Cd. No:78, 34700 Üsküdar/İstanbul

0216 547 17 30  
Forum İstanbul

Kocatepe Paşa Bayrampaşa

0212 443 13 50  
İstinye Park

İstinye Bayırı 73 Istinye

0212 345 55 55  
Kanyon

Büyükdere 185 Levent

0212 353 53 00  
Kapalıçarşı

Beyazıt Mh., 34126 Fatih/İstanbul

0212 519 12 48  
Palladium

Barbaros Mah. Halk Cad. No:8-B Ataşehir 34746 İstanbul

0216 663 15 00

 

Venezia

Karadeniz Mah., Eski Edirne Asf. No:408, 34250 Küçükköy / Gaziosmanpaşa

0212 618 81 01  
Zorlu Center
Levazim Mah. Koru Sok. No:2  34340 Beşiktaş
0212 336 91 60  
 
 

 

BAĞDAT CADDESİ


image001

Kısa adı “Cadde”: Bağdat Caddesi

Anadolu yakasının kalbi, tarih boyunca önemli bir yer olan Bağdat Caddesi’dir. Bağdat Caddesi ya da kısaca “Cadde”, İstanbul’un en uzun (9 km) caddelerindendir. İsmini IV. Murat’ın Bağdat Seferi’ne çıkarken bu yolu kullanmış olmasından alır. İstanbul’da “asortik cadde” olarak anılmaya başlaması ise II. Abdülhamit dönemine kısmet olur. Padişah’ın sarayına yakın oturmak isteyen tüccarlar, paşalar, üst düzey devlet çalışanları; köşkler, konaklar yaptırmışlardır. Bu evlerden bir kısmı bugün hâlâ durur. Bağdat Caddesi asla sadece bir cadde değildir. Alışveriş, yeme-içme ve eğlencenin yanı sıra karşılaşma, gezinme, vakit geçirme mekanıdır. Bir Fransız şirketinin yaptığı araştırmaya göre, Paris’in Şanzelize’si ile New York’un 5th Avenue’sunu geride bırakarak dünyanın en iyi 4. Alışveriş caddesi seçilmiştir.

DİVAN YOLU CADDESİ


divanyolucad

Yeni başlayanlar için İstanbul: Divan Yolu Caddesi

Sultanahmet Meydanı ile Beyazıt Meydanı arasında, tramvay yolu olarak da bilinen Divan Yolu Caddesi, tam bir açık hava müzesi gibidir. Sağlı sollu turistik mağazalar, tarihi yapılar, hanlar, camiler, medreseler, müzeler hep bu cadde üzerindedir. Çemberlitaş Sütunu ile padişah türbeleri öne çıkan tarihi güzellikler arasındadır. Bu tarihi niteliğinden dolayı İstanbul gezginlerinin gözde caddesidir.

 

 

 

İSTİKLAL CADDESİ


image003

İçinden dünyanın geçtiği cadde: İstiklal

İstiklal Caddesi, yahut Cadde-i Kebir, (Büyük Cadde, Fransızca: Grande Rue de Péra) 19. yüzyıldan bu yana dünyanın en önemli caddelerinden biridir. İki tarafa birden akan bir nehir gibi, 24 saat vızır vızır insanla doludur. Bu özelliğiyle bile dünyada tektir. Batılı-Doğulu, zengin-fakir her türden insan için gezinti, alışveriş, eğlence ve yeme-içme bölgesidir. İstiklal Caddesi’nde sadece ileri geri yürüyerek bile sıkılmadan bir gün geçirebilirsiniz. Dünya markalarıyla ucuzcu pasajlar yan yanadır. Nostaljik tramvay, Markiz Pastanesi, Odakule, Suriye Pasajı, Terkos Çıkmazı, Aznavur, Krepen, Hacopulo, Çiçek Pasajları, Galatasaray Lisesi, cami, sinema, kiliseler ve çok daha fazlası için İstiklal Caddesi’ne uğramadan geçmeyin.

 

NİSBETİYE CADDESİ


nispetiye

Etiler felsefesine giriş: Nisbetiye Caddesi

Her daim meşgul bir caddedir Nisbetiye Caddesi. Üzerinde bir tur yürümek, genellikle İstanbul’un ünlü simalarıyla karşılaşmak için yeterlidir. Her köşesinde bir eğlence mekanı vardır. Dünyaca ünlü mağazaları, parkları ve gece hayatıyla ünlüdür. P.F. Chang’s, Eataly, Wagamama tarzı restoranlarda dünya mutfağının güzel örneklerini tatmak mümkündür.

 

 

 

ORDU CADDESİ


orducad

Görselliğin doruğu: Ordu Caddesi

Tarihi yarımadanın ana yollarından olan Ordu Caddesi, İstanbul’un en önemli tramvay hatlarından birini de barındırır. Öğrenim hayatına Türkiye’nin ilk ve tek üniversitesi olarak başlayan İstanbul Üniversitesi ile Osmanlı padişahlarından 3. Selim’in türbesi de, tarihi yarımadayı doğu-batı doğrultusunda aşan bu cadde üzerinde yer alan önemli, tarihi yapılardandır. Turizm ve ticarette İstanbul’un dışarıya açılan önemli kapılarından biri olan Ordu Caddesi  birçok teksitl firmasına evsahipliği yapar.

 

 

OSMANBEY CADDESİ


osmanbey_newsdetail

Markayla butiğin buluştuğu cadde: Osmanbey Caddesi

Adını Osmanbey semtinden alan cadde, İstanbul’un alışveriş ve yeme-içme açısından en işlek, en şık caddelerinden biridir. Kentsel tasarım çalışmalarıyla iyice gözalıcı bir hale bürünen cadde yerli-yabancı toptancıların da uğrak noktasıdır. Osmanbey Caddesi, İstanbul ShoppingFest süresince belirlenecek bir hafta sonunda toptan fiyatına perakende satışlara evsahipliği yapacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Alışveriş merkezleri, dünyanın dört bir yanında, birer yaşam alanı olarak şehirlerdeki yerini almaya devam ediyor. Sadece alışveriş yapmak için değil; sosyalleşmek, zaman geçirmek için de kullanılan alışveriş merkezlerinin tarihi tabii ki çok eskilere dayanıyor. İstanbul da bu alışveriş tarihi içinde olağanüstü önemli bir yere sahip. Tarih boyunca ticaretin en önemli duraklarından biri olmuş İstanbul’un göbeğinde yer alan Kapalıçarşı da dünyanın en eski alışveriş merkezi olma özelliğini taşıyor.

Modern ile gelenekseli buluşturan, alışverişten öte büyük bir deneyimi müjdeleyen İstanbul ShoppingFest süresince, İstanbul’un çarşılarında da farklı bir rüzgar esecek. Şimdi gelin, İstanbul’un kendine özgü çarşılarına bir göz atalım. Bakın neler bekliyor sizleri…

Arasta Çarşısı


 

Ayasofya ve Sultanahmet’e yürüyüş mesafesindesiniz… Hemen önünüzde İznik çinileri, elde dokuma halılar ve yanı başınızda Bizans Sarayı’ndan kalma mozaikler…  Bir de üzerine gözlerinizi kapatıp, bu çarşıda zamanında Osmanlı’nın süvari sınıfı askerleri ile sipahilerin alışveriş yaptığını düşleyin… İşte Arasta Çarşısı, böylesi bir dünya sunuyor ziyaretçilerine.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında sipahilere hizmet etmesi nedeniyle Sipahi Çarşı adıyla da bilinen Arasta Çarşısı, Sultanahmet Külliyesi’ne gelir sağlamak için yapıldı. 1912 yılında çıkan büyük yangın sonrasında, 1980 yılındaki restorasyona kadar uzun yıllar boyunca kullanılmadı. Günümüzde, elde dokuma halılar ve antika eşyaların satıldığı çarşı, İstanbul’u ziyaret eden yerli yabancı turistlerin uğrak mekanlarından. 1930’lu yıllarda yapılan kazılarda, çarşı sınırları içinde Bizans Sarayı’na ait mozaikler bulunmuş olması, değerini bir kat daha artırmıştır.

 

Bakırcılar Çarşısı


 

Beyazıt’ta bulunan Bakırcılar Çarşısı, el yapımı bakır ürünlerin satıldığı otantik bir pazar. Sadece pazarda satılan ürünler değil, çevresindeki tarihi doku da yerli yabancı turistler için benzersiz bir atmosfer sunar. İstanbul’un büyüsünde, farklı kültürleri iç içe barındırmasının etkisi büyüktür. Bakırcılar Çarşısı da otantik yapısıyla bambaşka bir kültüre kapı aralıyor… 

 

Feriköy Organik Pazarı


 

İstanbul’dasınız… Her gününüz dopdolu… Bir yanda asırlar öncesinden akıp gelen bir tarih, diğer yanda modern alışveriş merkezleri, rengarenk caddeler… Peki bu yoğun gezi programınız arasında tamamen organik ürünlerin satıldığı Feriköy  Organik Pazarı’na uğrayıp, dalından kopartıldığı gibi tezgaha getirilmiş meyveler yemeyi ya da birbirinden farklı koku ve görüntüleriyle çeşitli otlar tatmayı düşünür müsünüz?  Her hafta cumartesi günleri kurulan Feriköy Organik Pazarı, normal şartlar altında bir turist rehberine girmeyebilir; ancak size önerimiz bu yerel pazarı es geçmemeniz… Mevsim meyve ve sebzeleri, kuru gıdalar, organik kozmetik ürünler, ballar, reçeller… Pazarı gezip, hemen orada taze sıkılmış meyve suyunuzu içebilir, gözlemelerinizi yiyebilirsiniz.

 

Kastamonu Pazarı


 

Pazar gününe farklı bir yerel pazarda başlamaya ne dersiniz? Belki İstanbul ziyaretiniz sırasında küçük yerleşim yerlerine, köylere gitme fırsatı bulamayabilirsiniz; ancak pazar sabahları Kasımpaşa’da kurulan Kastamonu Pazarı’na uğrarsanız, o köylerin ayağınıza geldiğini göreceksiniz…  Tarihi İnebolu Pazarı olarak da anılmasının nedeni, tüm ürünlerin her pazar İnebolu’dan getiriliyor olması. Kastamonu’ya özgü her tür ot, sebze, meyve, turşu, bal, salçalar, yağlar, bizzat ürünlerin sahipleri tarafından satılıyor.    

Dediğimiz gibi, siz bir İstanbul köyüne gidememiş olabilirsiniz ama pazar sabahları İstanbul’un ortasında küçük bir köy pazarı kuruluyor. Bu deneyimi kaçırmayın deriz.

 

Mimar Sinan Çarşısı


 

1574-1583 yılları arasında III . Murat’ın annesi Nurbanu Sultan adına, Türk mimarisinin en önemli ismi  Mimar Sinan’a “hamam” olarak yaptırılmıştır. 1966 yılında yapılan restorasyon sonrasında Mimar Sinan Çarşısı adını almıştır. Yüz yıllar boyunca Üsküdar’ın en büyük çarşı hamamı olarak hizmet veren yapı, 1917’de kapatılmış ve ne yazık ki içindeki mermerler bu tarihten sonra zarar görmüştür. Binanın son sahibi, Gümülcineli Mehmet Bozkurt, zaman içinde dokusu bozulan bölümleri tekrar restore ettirerek çarşının bugünkü haline kavuşmasını sağlamıştır. Dünyaca ünlü Mimar Sinan’ın yaptığı son hamam olma özelliğini taşıyan Mimar Sinan Çarşısı, Üsküdar’ın mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarihi yerler arasındadır. 

 

Sahaflar Çarşısı


 

Geçmişi 15 yüzyıla kadar uzanan Sahaflar Çarşısı, yolu Beyazıt’a düşenlerin mutlaka görmesi gereken özel çarşılardan biri. Beyazıt Cami’nin sol tarafındaki taşlık araziyle Kapalıçarşı’ya açılan Sedefçiler Kapısı arasındaki bölgededir. Geçmişte medrese öğrencilerine hizmet vermek amacıyla kurulmuş çarşı 1460 yılında Kapalıçarşı içinde konumlanmış, 1894’te yaşanan büyük İstanbul depreminin ardından şu anki yerine taşınmıştır. Geçmişi 1460 yılına uzanan Sahaflar Çarşısı’nda kitap kokuları arasında tarihte etkileyici bir gezintiye çıkacaksınız. Çarşının ortasında ilk Türk matbaacısı İbrahim Müteferrika’nın büstünü görebilirsiniz.

 

Siirt (Kadınlar) Pazarı


 

İstanbul’un tarihi çarşıları kadar, yeni dönem pazarları da gezilmesi gereken yerler arasında. “Kadınlar Pazarı” olarak da bilinen Siirt Pazarı, Unkapanı’nda bulunan İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’nın karşsında bulunuyor. Kadınlar Pazarı’nı bilmeyen biri için, şehrin ortasındaki bu özel çarşı beklenmedik bir sürpriz gibi çıkıyor karşısına. Siirt, Adıyaman, Mardin, Diyarbakır, Bitlis, Muş gibi şehirlerden gelmiş yerel yiyecekler, birer sergiyi andırırcasına uzanıyor önünüzde. Bir yanda belki de adını ilk kez duyacağınız otlar, hemen yanında bu otlardan yapılmış börekler bekliyor sizi. Balcılara doğru gittiğinizde dünyanın en çeşitli ve lezzetli balları arasında seçim yapmakta zorlanacaksınız. Kadınlar Pazarı’na mutlaka uğramalısınız… İstanbul’un ortasında, Türkiye’nin bambaşka tadlarını deneyimleme fırsatını kaçırmamalısınız.       


Diğer Haberler