HABERLER

Türkiye'nin alışveriş alışkanlıkları haritası

2019-09-25 | 140 defa gösterildi

Türkiye'nin alışveriş alışkanlıkları haritası

Türkiye’nin alışveriş alışkanlıkları haritası​​​​​​​Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı moda arama motoru GLAMI, Türkiye’deki internet kullanıcılarının alışveriş alışkanlıklarını ortaya koyan bir araştırma yayımladı.

Türkiye’nin alışveriş alışkanlıkları haritası
 

Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı moda arama motoru GLAMI, Türkiye’deki internet kullanıcılarının alışveriş alışkanlıklarını ortaya koyan bir araştırma yayımladı.

Araştırma sonuçlarına göre, internetten alışveriş yapanlar en az 3 alışveriş sitesi gezerken, maksimum 30 dakikada alışverişi tamamlıyor. Bedenimi bulamam kaygısı ile ihtiyacından fazlasını alanların oranı ise %63. Her yüz kişiden biriyse giyip iade etmek için alışveriş yapıyor.

 
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dijitalleşmeyle birlikte alışveriş alışkanlıklarımızda büyük değişimler yaşanıyor. 11 ülkede faaliyet gösteren ve 30 milyonu aşkın ziyaretçi sayısıyla Avrupa’nın en popüler moda arama motorlarından biri olan GLAMI, Türkiye’nin alışveriş alışkanlıklarını ortaya koyan bir araştırmaya imza attı.
 
"Fashion (Re)search" 2018 by GLAMI adı verilen bu araştırma; Çek Cumhuriyeti merkezli moda arama motoru GLAMI'nin, sürekli veri toplamaya dayanan son teknolojiye sahip e-ticaret anlayışı üzerine kurulu olan, uzun vadeli bir araştırma projesi olarak hayata geçirildi.  

Müşterilerin online alışveriş deneyimlerinde neyi aradıkları, onlar için neyin önemli olduğu ve onlara nasıl yardımcı olunması gerektiğiyle önemli ölçüde ilgilendiklerini belirten  Sabina Kabusheva, “Faaliyet gösterdiğimiz pazarlardaki alışveriş alışkanlıklarını ve trendlerini gözler önüne sermek adına bu projeyi başlattık. Fashion (Re)search sektöre bilgi sağlamayı hedefleyen uzun dönemli bir araştırma projesi. Bu araştırmayla özellikle e-ticarete yeni başlayacak girişimcilere yol gösterici olacağımıza inanıyorum” dedi.
 
7 ülkede gerçekleşen "Fashion (Re)search" 2018 by GLAMI’yeTürkiye’den %78’i kadın, %22’si erkek toplam 1.126 kişi katıldı. İşte de paylaşılan araştırmadan çarpıcı sonuçlar…
 
İnternetten alışveriş hızla artıyor
Araştırmaya göre, mağazalardan kıyafet satın almayı tercih edenlerin oranı %57, alışveriş sitelerini kullananların oranı ise %43. Sonuçlar gösteriyor ki; online alışveriş hızla artıyor. Katılımcıların %42’si mağazalardan alışveriş yaparken, 1 ila 3 arasında mağazaya bakıyor. 4 veya 6 mağazaya bakanların oranı %41, 7 ila 10 mağazaya bakanların oranı ise %13.
 
“Seçenek yetersizliği” mağazaların en önemli sorunu
Araştırma kapsamında katılımcılara “Mağazalardan alışveriş yaparken nelerden hoşlanmazsınız?” sorusu yöneltildi. Katılımcıların hoşlanmadıkları faktörlerin başında seçenek yetersizliği geliyor (%51). Bunu yüksek fiyatlar (%50), beden bulamamak (%43), zaman kaybı (%28), demode ürünler (%27) ve kalabalık (%22) takip ediyor.
 
İnternetten alışveriş yaparken gezmeyi seviyoruz
Araştırmaya göre, bir alışveriş sitesinden ürün satın almadan önce en az 1-3 site gezerim diyenlerin oranı %37. 4-6 site diyenler %34, 7-10 site diyenler %18, 10 ve üzeri diyenler ise %6. Özetle, fiziksel ortamda da sanal ortamda da seçenekleri görmek için gezmek istiyoruz.
 
Alışveriş sitesine yönelmenin başlıca sebebi %70 ile ürün çeşitliliğinin çok olması
Zaman tasarrufu, oturduğumuz yerden alışveriş yapmanın rahatlığı, yorulmadan ayağımıza gelen hizmet, ürün çeşitliliği, ürün karşılaştırmaları, teslimat kolaylığı ve bunların hepsini farklı alışveriş sitelerinden yapabilmek gibi sebepler, tüketicileri online alışverişe çeken en önemli unsurlar. Katılımcıların %70’i online alışverişte ürün çeşitliliğinin çok büyük bir avantaj olduğunu söylüyor. Zamandan kazanmak diyenler ise %61’lik kesimi oluşturuyor. Fiyat dengesi (%50) ve kolayca beden bulmak (%32) ise sağladığı diğer avantajlar.
 
Online alışverişte geçirilen süre maksimum 30 dakika
Online alışverişin en avantajlı yanlarından biri geçirilen sürenin çok kısa olması. Katılımcıların %29’u online alışveriş için 10-30 dakika arasında süre harcıyor. Diğer yandan 30-60 ve 60 dakika üstü diyenlerin oranı %28 iken, 10 dakikadan daha az zaman harcarım diyenler %15 oranında. Buna karşılık mağazada alışveriş yapmanız ne kadar sürer sorusu sorulduğunda katılımcıların geçirdikleri süreler; 30-60 dakika (%42), 60-90 dakika (%14) ve 2 saatten fazla (%9) olarak ortaya konuyor.
 
Online alışverişte uygun bedeni bulamama kaygısı sepeti büyütüyor
Özellikle online alışverişte kaygılandığımız konuların başında uygun bedeni bulma geliyor. Bunu ölçümlemek adına katılımcılara araştırma kapsamında “Kendi bedeninizi bulma kaygısıyla aynı ürünün farklı bedenlerini sipariş eder misiniz?” sorusu soruldu. %60 asla derken, %26’sı ara sıra cevabını verdi. Evet, çoğu zaman diyenler ise %14. Bununla birlikte merak uyandıran bir diğer soru da “Bu durumda ortalama ne sayıda farklı beden için sipariş veriyorsunuz?” oldu. İki farklı beden siparişi veririm diyenlerin oranı %63. Özetle, kendine uygun beden bulamama kaygısı alışveriş sepetini büyütüyor.
 
100 kişiden sadece 1 kişi, bir süre giyip iade etmek için alıyor
Araştırma sonuçları gösteriyor ki aldığımız ürünleri çoğunlukla iade etmiyoruz. “Satın aldığım ürünü iade etmem” diyenlerin oranı %39 iken, beş üründen birini iade ederim diyenler ise %31. Kısa bir süre giyip daha sonra iade etmek için kıyafet satın alır mısınız? sorusuna verilen cevaplar da çok net. Hayır, asla (%93), evet, bazen (%6) ve her zaman (%1).
 
İhtiyaçtan değil indirimden alışveriş
GLAMI, araştırma kapsamında “Son alışverişinizin nedeni neydi” diye sordu. Katılımcıların %44’ü “indirim vardı” cevabını verdi. “Alışveriş yapmak ve kendime hediye almak istedim” cevabını verenlerin oranı %33. Dolabında benzer ürün bulunan ama eskidiği için yenisi almak isteyenler ise %22 oranında. Özel bir gün için alışveriş yapanlar %20, kıyafetlerim demode hale geldi diyenler ise %13. Katılımcıların %53’ü genellikle indirim döneminde alışveriş yaparım diyor. İndirim önemli bir faktör değil diyenlerin oranı ise %19. Bununla birlikte nadiren indirim ararım diyenler ise %15.
 
Araştırma Künyesi:
Araştırmanın adı: ''Fashion (Re)search 2018 by GLAMI''.
Araştırmaya katılan ülkeler: Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Romanya, Macaristan, Yunanistan, Rusya ve Türkiye
Araştırmanın kapsamı: İnternet kullanıcılarının moda ve alışveriş alışkanlıklarını analitik olarak ortaya koymak
Katılımcılar: Araştırmaya 21-50 yaş arası, %78’i kadın, %22’si ise erkek 1.126 kişi katıldı.

 

 


Diğer Haberler