HABERLER

Dünyanın ilk Alışveriş merkezinin ilginç hikayesi

2019-10-03 | 125 defa gösterildi

Dünyanın ilk Alışveriş merkezinin

ilginç hikayesi! Öyle bir şeye dönüştü ki...

Venezuela'nın başkenti Caracas'taki bu dev binanın adı El Helicoide de la Roca Tarpeya…

Dünyanın ilk AVM tasarımlarından biri… Yalnız Helicoide'nin şimdilerde

ne olarak kullanıldığını öğrenince çok şaşıracaksınız.

İşte dünyanın ilk AVM'sinin ilginç hikâyesi...

 

Venezuela'nın başkenti Caracas'taki bu dev binanın adı El Helicoide de la Roca Tarpeya… Dünyanın ilk AVM tasarımlarından biri… Yalnız Helicoide'nin şimdilerde ne olarak kullanıldığını öğrenince çok şaşıracaksınız. İşte dünyanın ilk AVM'sinin ilginç hikâyesi...
 

Caracas'taki El Helicoide de la Roca Tarpeya binası, dünyanın ilk AVM tasarımlarından ama şimdiler hapishane... Üstelik bazı tanınmış siyasi tutuklulara da ev sahipliği yaptı.

Hatta mahkumların bazılarının ifadesine göre artık burası siyasi tutsaklar için bir işkence merkezi. Peki böyle devasa bir AVM neden hapishane oldu?

Şimdilerde devasa bir hapishaneye dönüştürülen ve önceleri ise dünyanın ilk araba servisli alışveriş merkezi unvanına sahip olan Helicoide ile tanışın!

Fazlasıyla büyük ve etkileyici bir AVM içerisinde, arabanızdan inmeden alışveriş yapmak istemez miydiniz? Şimdilerde heybetli bir cezaevine dönüştürülen bu tesis, dünyanın ilk araba servisli alışveriş merkezi olarak tasarlanmıştı.

Venezuela’nın Caracas’taki gecekondu mahallesinde yükselen bu devasa yapı, uzay gemisi şekline sahip etkileyici bir alışveriş merkeziydi.

Yürümek yerine, aracınızla dükkanları gezebileceğiniz bu tesisin inşasına 1956 yılında başlandı.

Fakat finansal sorunlar nedeniyle proje yarım kaldı. Daha sonraları ise dev bir hapishaneye dönüşen bu tesis, bazı tanınmış siyasi tutuklulara ev sahipliği yaptı.

İşte Helicoide’in AVM’den, ürkütücü bir hapishaneye dönüşümünün hikayesi; 

Venezuela’nın başkenti, Caracas’ta 25 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilen Helicoide, ‘sarmal (helezon)’ anlamına gelen ‘helix’ kelimesinden adını alıyordu.

Babil Kulesi ve Frank Lloyd Wright’ın ellerinde hayat bulan Gordon Strong Automobile Objective’den esinlenilerek tasarlanan Helicoide, 1950’li yılların başlarında mimar 'Jorge Romero Gutierez' tarafından inşa edildi.

O dönemler, Venezuela’nın devlete ait petrol şirketi, II. Dünya Savaşı müttefiklerinin petrol tedarikçisi olarak büyük kazançlar sağlıyordu ve hükümet buradan gelen parayla Helicoide’i inşa etmeye karar verdi.

Helicoide’in diğer mimarı Dirk Bornhorst, bu yapıyı ‘rampalara yerleştirilmiş mağazalarla dolu bir alışveriş dağı” olarak tanımlıyordu.

Dünyanın dört bir yanından insanlar bu süper projenin etkileyici tasarımına şahitlik etmek istiyorlardı.

Hatta ünlü şair Pablo Neruda bu tesise; “Bir mimarın oluşturabileceği en güzel tasarım” diyerek, Helicoide’in mimarisinin etkileyiciliğini vurguluyordu.

Çift şeritli bir yol üzerine inşa edilmiş 320 mağazalı ve iki asansörlü bu yapı, dünyanın ilk arabaya servisli alışveriş merkezi unvanının da sahibi olmuştu.

Ayrıca otomobil fuarlarına, yakıt istasyonlarına, tamir dükkânlarına ve oto yıkamalara da ev sahipliği yapıyordu.

Elbette ki, bu lüks tesisin içerisinde sergi salonları, spor merkezleri, revir, havuz, yedi ekranlı sinema ve bowling salonu gibi daha birçok aktivite merkezi de bulunuyordu.

Ancak bu proje 1958 yılında, Perez Jimenez diktatörlüğünün çöküşüyle birlikte iptal edildi.

Tamamlanmasına sadece bir yıl kala sarmal yapının iptali kararı, uzun sürecek bir iflas sürecinin de başlamasına neden oldu.

1975 yılında devlete geçen bu yapının bir çevre merkezi veya müze olmasıyla ilgili öneriler geldi.

1979 yılından 1982’ye kadar ise selden mağdur olan 500 gecekondu sakinin sığınağı olarak görev yaptı.

1984 yılına gelindiğinde ise Bolivarcı Ulusal İstihbarat Servisi (SEBIN) olarak da bilinen Venezuella polis teşkilatı bu binaya yerleşerek, siyasi tutuklular için devasa bir cezaevi haline getirdi.

Yerel bir STK tarafından hazırlanan raporlar doğrultusunda; Helicoide içerisinde, SEBIN ve Bolivya Ulusal Muhafız ajanları tarafından, Ocak 2014’ten 2016 Haziran’ına kadar 145 işkence ve insanlık dışı muamele vakasının gerçekleştiği belirtildi.

Günümüzde, Helicoide içerisinde hükümeti protesto eden öğrencilerle birlikte en az 340 mahkum bulunuyor.

29 / 301960’lı yıllarda Venezuella’yı lider bir Latin Amerika ülkesi haline getirmek için tasarlanan Helicoide, şimdilerde işkence sembolü bir hapishaneye dönüştürüldü.


Diğer Haberler