HABERLER

Dünyanın Yükselen 5 alışveriş şehri

2019-10-24 | 127 defa gösterildi

 

DÜNYANIN YÜKSELEN BEŞ ALIŞVERİŞ ŞEHRİ

 

 

Seyahat edenler her zaman gittikleri yerde alışveriş yapma fırsatı bulamayabilirler. Özellikle tüm dünyada geçerli olan resmi tatillere denk gelen dönemlerde istediğiniz hiçbir şeyi alamadan eve dönebilirsiniz çünkü tüm mağazalar kapalıdır.

Seyahatle alışverişi kombine edebileceğiniz şehirleri aşağıda değerlendirdik. Tabii bu liste hazırlanırken bazı kriterlerimiz vardı. Alışveriş seyahatinin dört altın kuralı;

1. Ulaşım: Toplu ulaşım araçlarının kalitesi ve kullanım kolaylığı. Taksi ve diğer alternatiflerin ulaşılabilirliği.

2. Değer: Pazarlık yapabilme, en iyi ürünü en iyi fiyata alabilme imkanı. İndirim sezonları ve ortalama fiyat aralıkları.

3. Çeşitlilik: Marka ve ürün çeşitliliği, üst segment markaların sayıları, özel konsept mağazalar, butikler ve outletler.

4. Profesyonellik ve tecrübe: Şehrin güzelliği, mağazaların şıklığı, görsel zenginlik, mağaza çalışanlarının yaklaşımı ve uzmanlığı, konaklama ve yemek olanakları.

Bu dört altın kuralı baz alarak yaptığımız değerlendirme sonucu ortaya çıkan beş alışveriş şehri aşağıda. Keşfetmeye hazır mısınız?

1. Seul

seul_shopping

Güney Kore’de ciddi alışveriş hastaları var. Hatta dünyanın alışverişe en bağımlı ülke denebilir. 2011 yılında Güney Kore en çok kredi kartı işlemi yapılan ülke olarak kayıtlara geçti. Alacağınız ürünün fiyatı ne kadar düşük olursa olsun tüm mağazalar kanunen kredi kartı kabul etmek zorunda.

Seul’de en lüks markalardan, gece pazarlarına kadar bir çok alışveriş alternatifi var. Özellikle Güney Kore’nin yerel markaları son derece kaliteli, şık ve uygun fiyatları sunmak için çabalıyor. Diğer dünya markaları ile hem fiyatta hem de kalitede yarışıyorlar.

Bu güzel şehirde eskiye de rağbet var. Seul Halk Bitpazarı, Namdaemun Pazarı ve Gveongdong Pazarı geleneksel ürün alışverişi için gitmeniz gereken adresler.

Gece alışverişi için ise Doota, Lotte Department Store ve 10 Corso Como’yu tavsiye ederiz. Dünyayı sallayan Gangnam Sytle şarkısının esin kaynağı olan Gangnam-gu Caddesini de mutlaka görün oralara gitmişken.


 2. Madrid

sopping_madrid

Madrid lüks alışverişte en iyi fiyat sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor. Madrid’de alışveriş yaparken Capas Sesena markasını kesinlikle bulun, aşık olacaksınız. 1901 yılında kurulan bu marka geleneksel yün ve pamuktan yapılan kadife ürünleri ile hem kadın hem de erkeklere sesleniyor. Müşteri portföyünde Pierce Brosnan ve Hillary Clinton da var. Picasso ise bu mağazadan aldığı pelerini ile gömülmüş.

Casa de Diego ise birçok hediyelik eşya ve günlük aksesuvar satan bir mağaza. İnce işçilik ve yüksek estetik kaygılarla tasarlanmış ve üretilmiş her bir parça çok enteresan. Bizim en çok beğendiğimiz ise ince işçilik ile süslenmiş gümüş saplı şemsiye. Fiyatı da size bir fikir vermesi için (€325/US$415).

Bu iki mağazadan başlayarak Madrid’i keşfetmenizi öneriyoruz.


 3. Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

dubai_shopping

Dubai denince akla lüks oteller ve alışveriş merkezleri geliyor. Şehir şöhretinin hakkını da layıkıyla veriyor. Dubai’de cadde cadde dolaşıp alışveriş yapamazsınız, zira şehirde bir alışveriş caddesi yok. Eski Dubai limanının oralarda belki ucuz hediyelik eşyalar bulabilirsiniz ancak bizim asıl hedefimiz daha rafine ürünlere ulaşmak.

Dubai Mall içinde bulunan temalı parklar, şelaleler, buz pisti, akvaryum ile dünyanın en büyük alışveriş merkezi. Bu alışveriş merkezinde aradığınızı bulamazsanız Mall of Emirates ikinci durağınız olmalı.

Dubai Mall her yıl düzenlenen Dubai Alışveriş Festivali’nin de evsahibi. Festival süresince tüm ürünlerde %70’e varan indirimler yapılıyor. Festival genellikle Ocak ayında gerçekleşiyor. Güncel tarihleri kontrol ederek biletlerinizi rezerve edin.


 4. Buenos Aires

shopping_buenosaires

Seksi Buenos Aires kaliteli derinin uygun fiyata alındığı yer olarak literatüre geçmiştir. Gerçi biz Türkler’in kaliteli deriye ulaşmakta bir sorunu yok ancak yine de bakmaya değer.

1952 yılında kurulmuş olan Mocasines Guido’yu erkek deri ayakkabı almak için ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Seksi Latin tarzını deneyin, bize de yakışıyor aslında.

Calle Murillo’yu da mutlaka diğer deri ürünler için ziyaret edin. Deri dışında Buenos Aires’te tekstil ve aksesuvarlar da göz alıcı. Bu şehir geniş caddeleri ve cafeleri ile mola vererek alışveriş yapabileceğiniz bir vaha sanki.


 5. Hong Kong

hongkong_shopping

Hong Kong’da mağazalarda çalışan tezgahtarlar asla peşinizi bırakmazlar. Buna kendi memleketimizden çok da yabancı değiliz. Sizi bir şeyi almaya ikna edene kadar ellerindesiniz, kaçamazsınız. Ancak şöyle bir fark var. Size verdikleri bilgiler doğrudur, sattıkları ürünler de her zaman ödediğiniz fiyatı hak eder.

Bu nedenledir ki Hong Kong’da global markalardan biraz uzaklaşın. Daha çok yerel renkleri yakalamak için de Fang Fong Projects mağazasına gidin. Bunun haricinde bir de KniQ var ki yüksek kalitesi ve uygun fiyatı ile dünya ünlülerinin de uğrak noktası.

Hipi tarzı alışveriş için ise Star Street Precint’e uğrayın.


Diğer Haberler