HABERLER

Türkiye'nin en iyi semt pazarları

2019-10-29 | 106 defa gösterildi

Türkiye'nin en iyi semt pazarları

"İstediği kadar alışveriş merkezi açılsın... İnternet üzerinden alışveriş imkanı sağlayan web siteleri hayatımıza girsin... Yine de dünyanın en eski alışveriş geleneğini temsil eden semt pazarlarının pabucu dama atılmadı. Aksine yenilendiler, çeşitlendiler, kredi kartı kullanmaya başladılar, turistik özellikler bile kazandılar."

Bu haftaki jürimiz, en fazla çeşidi bulunan, en ucuz, en elverişli, en az bulunur ürünleri satan pazarları seçti. Pazarların ucuzluğunu en iyi oyuncu Tuluğ Çizgen'in sözleri anlatıyor: "Her şey için pazara gidiyorum. Kocamın donundan çorabına kadar her şeyi ordan alırım. Mağazalarla mukayese kabul etmez bir fiyat farkı var." Kuruçeşme'deki Ece Aynalı Meyhane'nin sahibi Ece Aksoy özellikle hormonsuz ürünler satan köylü pazarlarını geziyor. Pazarlar üzerine özel bir proje tamamlayan Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Engin Başaran, en uygun standartlı pazarları belirlemiş.

Kadıköy Salı Pazarı

Kadın kahvesi bile var

Salı günleri 39 bin metrekarelik alanda 1900 tezgahıyla kuruluyor. Kadıköy Hasanpaşa'dan Söğütlüçeşme yönüne doğru ya da iskeleden Altıyol'a doğru devam edince pazarın bir ucunu mutlaka yakalıyorsunuz. Bu pazarda ne ararsanız var. Ünlü markalardan tekstil ürünleri, ayakkabı, yiyecek, ABD'den gelen vitaminler, yapay çiçek, halı, beyaz eşya... Pazarcıların bazıları soyunma kabinleri de kuruyor. Çoğu tezgahta kredi kartı kullanılabiliyor. Pazara otobüs turları düzenleniyor. Pendik, Tuzla, İzmit hatta İstanbul'un öteki ucundan, Avcılar'dan bile gelenler var. Oyuncu Tuluğ Çizgen buradan 20 milyon liraya aldığı 'harikulade' mayoları unutamadığını söylüyor. Küçük üreticinin ürettiği meyve sebze de bulunabiliyor. Altı tuvalet var. Salı günü kadınlara tahsis edilen bir kıraathane bile bulunuyor. Belediye 3.5 kamyonluk 22 ton çöp topluyor.

Ulus Perşembe Pazarı

Eski yerinden servis kalkıyor

İstanbul'da sosyete pazarı diye de bilinen bu pazar markalı giyim ürünleri için tercih ediliyor. Ancak giyim dışında her şey de mevcut. Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Engin Başaran "Ürünlerde fiyat etiketi var, giyimde kredi kartı kullanımı sayesinde tüketiciler belge alabiliyor. Ancak yeri yokuşta, otoparkı yok" diyor. Pazarın asıl üne kavuştuğu dönemde yeri Akmerkez'in karşısındaydı. Şimdi pazarcılar Akmerkez'in önünden kaldırdıkları bir servisle müşterileri, Ulus'taki Dr. Aykut Barka Parkı'nın arkasında bulunan yeni yere taşıyorlar. İki seyyar tuvalet, iki giysi kabini var. 800 tezgah kurulan bu pazarda Necla Nazır, Pakize Suda, Tuluğ Çizgen gibi ünlüler de alışveriş yapıyor.

Beşiktaş Cumartesi Pazarı

Düzenli ve ulaşımı kolay

İstanbul'da Ihlamur Kasrı'nın karşısında Nüzhetiye Caddesi ve yanındaki sokaklarda kuruluyor. 400 tezgahı bulunan bu pazarda giyim kuşam ağırlık taşıyor. Ayakkabı ve çantadan ev tekstiline her şeyi bulma imkanı var. Fiyatları uygun, kredi kartıyla alışveriş yapılabilen tezgahlar bulunuyor. Oturup dinlenebileceğiniz bir gözlemeci ve pazar girişinde yine dinlenmek için banklar dahi var. Beşiktaş Belediyesi, pazarın halen kurulduğu caddenin yanındaki boş araziye taşınacağını belirtiyor. Burada yeni yapılan iki katlı yapının alt katında sebze meyve, üst katında giysi satıcıları olacak. Cumartesi günleri dışında burası otopark olarak kullanılacak.

Alaçatı Antika Pazarı

Yunan adalarından bile gelen var

Bu pazar, Çeşme Alaçatı'da son yıllarda her cumartesi ve pazar kurulmaya başladı. Cumartesi 1.5 km'lik ağaçlı bir yolda halk pazarıyla birlikte kuruluyor. Halk pazarında civar köylerden gelen yiyecek ve giyim eşyaları da satılıyor. İzmirli gazeteci yazar Yaşar Aksoy "İçinde antika pazarı olan halk pazarı başka yok. Burada antikanın yanı sıra aklınıza ne gelirse var. Bahçe bitkileri, tavuk, balık hatta et bile" diyor. İzmir, Ankara, Bursa ve Yunan adalarından antikacılar geliyor. İzmir ve İstanbul sosyetesi burayı seviyor. Rahmi Koç'un pazarın müdavimlerinden olduğunu belirten antikacılar, "Kol düğmesinden asma tavana kadar her şeyi burada bulabilirsiniz. Fiyatlar 5 milyon ile 5 milyar lira arasında" diyor.

Bolu Köylü Pazarı

Kadın satıcıların pazarı

Bolu'nun merkezindeki İhsaniye Mahallesi'nde pazartesi günleri kurulan bu pazarda 600 köylü, bin metrekarelik alanda pazar kuruyor. Satıcıların çoğu kadın. Sebze, meyve ve süt ürünleri açısından Bolu'daki tüm pazarların tek hakimi olan kadınlar, yetiştirdikleri ürünleri satıyorlar. "Artık pazarlara alıştık, evde sıkılıyoruz" diyen köylü kadınlar, dağ çileği, mantar ve yaban bitkileri de satıyor. Ece Aynalı Meyhane'nin sahibi Ece Aksoy suni gübre olmadan yetişen ürünlerin yanı sıra tarhana, erişte, tereyağı, pekmez, muhtelif salçalar da bulabildiğini söylüyor. Güneşte kurutulmuş meyveler, süt ürünleri ve köy ekmeği de var. Yanınızda bozuk para bulundurmanız tavsiye olunur.

Yeşilköy Çarşamba Pazarı

Otobüslerle geliyorlar

Yeşilköy-Çırpıcı mevkiinde kuruluyor. 640 esnafla 2019 tahta üzerinde 12 bin metrekarelik alana kurulan pazara çarşamba kurulduğu için muhit sakinleri arasında 'çarpa' diyor. Pazara civar illerden otobüs turlarıyla gelenler de oluyor. Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Engin Başaran buranın İstanbul'daki pazarlar arasında 'standartlara en uygun' pazar olduğunu söylüyor: Sokak arasında değil, çevreye rahatsızlık vermiyor, yürünerek ulaşılabiliyor, tuvaletleri ve otoparkı var. Kreş bile yapılmış ancak rağbet görmediği için yıkılmış. Sebze, giyim ve zücaciye satışları ayrı yerlerde. Tişörtten televizyona her şey var, ithal ürünler de satılıyor. Engin Başaran "Diğer pazarlara göre daha pahalı olduğu söyleniyor ancak pazarcılar ürünlerin en iyilerini seçerek getiriyor" diyor.

Fatih Çarşamba Pazarı

Tam 4811 tezgáhı var

İstanbul'un en büyük pazarı Fatih Çarşamba Pazarı 7 ana cadde ve 17 sokak üzerinde kuruluyor. Bu caddelerden üçünün, sokaklardan da on birinin tamamı pazara ayrılıyor. 1297 esnaf 4 bin 811 sergi tahtası kuruyor. Ayrıca 2500'e yakın seyyar satıcı geliyor. İğne atsanız yere düşmeyen Fatih Pazarı'nda giyim, sebze ve meyvenin yanı sıra canlı çiçek, porselen, tencere tava gibi akla gelen hemen her şey satılıyor. Pazara İzmit, Bursa, Edirne, Tekirdağ'dan gelenler var. Bolu, Kastamonu ve Trakya'dan da mamul geliyor. Çarşamba Pazarı'nın 6 sokak ve 2 caddesinde sebze tezgáhları, diğerlerindeyse giyim tezgahları ağırlıkta. Bazıları kredi kartı kabul ediyor. Giysi satanların yarısı kendi dükkanının önünde tezgah kurduğu için giyinme kabinleri var. Civardaki 4 caminin tuvaleti kullanılabiliyor. Otopark sorunu var. Sabah 5'ten akşam 21.00'e kadar açık. Pazardan sonra 16 büyük çöp aracı temizlik için çalışıyor.

Bodrum Mazı Köylü Pazarı

Halılar, Örtüler ilgi görüyor

Bodrum'un Mumcular beldesine bağlı ünlü Aşağı ve Yukarı Mazı köylerinin pazarı, Bodrum Yarımadası'nda tek köy pazarı. İki köyün arası 4 kilometre. Yukarı Mazı'da 80, Aşağı Mazı'da 60 tezgah kuruluyor. Bodrum, Milas ve Yatağan'dan ve civar köylerden gelenler meyve-sebze ile evlerinde yaptıkları ürünleri satıyorlar. Bodrum'a 55 km mesafede. Bodrum garajından iki saat arayla kalkan dolmuşlarla gidilebiliyor. Pınarlıbelen, Çökertme, Kızılağaç ve Kurudere köylerindeki genç kızların evlerinde yaptığı örtüler, perdelikler ve kaneviçeler ilgi görüyor. Bozalan, Mumcular ve Türkeevleri Köyü'ndeki ev tezgahlarında dokunan halı ve kilimler de satılıyor. Taze ürünler öğle saatlerinde tükendiğinden erken gitmekte yarar var.

Güzelyalı Üçkuyular Pazarı

İzmir'in geleneksel pazarı

İzmir'in en eski pazarlarından biri olan Güzelyalı Pazarı, İzmirliler arasında kurulduğu Üçkuyular Meydanı'nın adıyla anılıyor. Çeşme çıkışında bulunan pazar yeri, yazın İzmirlilerin akınına uğruyor. Çarşamba ve pazar günleri kurulan pazarda meyve sebze, kuruyemiş, taze balık, giyecek, zücaciye satılıyor. 200'e yakın tezgah bulunuyor. Pazarcı esnafının dışında Çeşme, Urla, Karaburun gibi ilçelerin üreticileri de mallarını satmak için bu pazarı seçiyorlar. Üreticilerden mal almak isterseniz çarşambayı tercih edin. Özellikle Ege'nin çeşit çeşit şifalı otlarını bahar ve sonbaharda bulabilirsiniz. Engin Akın İzmirlilerin, gelenekselleşen bu pazardan alışveriş etmeyi çok önemsediğini söylüyor.

Aşağı Ayrancı Pazarı

Her türlü giyim bulunuyor

Ankara'da her çarşamba Dikmen Caddesi'nde, Dikmen Polis Evi'nin yanında kurulan Aşağı Ayrancı Pazarı 'sosyete pazarı' diye de anılıyor. Ancak bu pazar ekonomik düzeyi düşük olana da, yüksek olana da hitap ediyor. Giyim eşyaları çok çeşitli. Başkentli kadınların adeta hücum ettiği pazarda fiyatlar 1- 5 milyon arasında değişiyor. Pazarda 2 milyon 500 bin liraya şort-atlet tişört takımı, 5 milyona kahve ve çay takımı, 16 milyon 500 bin liraya çift kişilik nevresim takımı bulunabiliyor. Nazlı Eray'ın yorumuna göre bu pazar bir sosyal aktivite alanı olmaya başladı. Pazara İstanbul'dan gelen satıcılar bile var. Sabah saat 5'ten 21'e kadar açık.


Diğer Haberler