HABERLER

Türk Alışveriş Kültüründe Pazarın Yeri ve Önemi

2020-01-06 | 495 defa gösterildi

Sebze meyveden kıyafete, ev gereçlerinden kuru gıdaya kadar birçok çeşitte ürünün satıldığı semt pazarları Türkiye’nin yaklaşık olarak 300 bin noktasında kuruluyor ve Türk insanı tarafından ilk sırada tercih edilen alışveriş adreslerinden oluyor.

Türk alışveriş kültürünün tarihi dokusunu oluşturan semt pazarları, Türkiye’de açılan on binlerce kapalı alışveriş merkezine karşı hala ayakta duran, canlılığını koruyan ve alışveriş geleneğini sürdüren bir yapı oluşturuyor.

Sokak alışverişi kültürünün mabedi olan ve her türlü sesi, rengi, kokuyu içinde barındıran semt pazarları büyük, küçük her yaştan insanın uğrak yeri oluyor. Pazar alışverişi Türkiye’deki her evin vazgeçilmezidir. Haftanın belli günleri, belli semtlerde kurulan pazarlarda birçok farklı ürünü bulmak mümkün oluyor.

Semt pazarlarının Türk alışveriş kültüründeki en önemli yeri ise insanların kaynaştığı, selamlaştığı ve konuştuğu yerler olmasıdır. Her hafta düzenli olarak pazara giden kişiler bir süre sonra birbirlerini tanır ve konuşmaya, ilişkiler kurmaya başlarlar. Toplumsal kaynaşmanın ve milli bilincin oluştuğu noktalardır pazarlar.

Pazarcıların Evlere Şenlik ‘’Naraları’’ 

Pazarlar aynı zamanda üreticilerin ürünlerini sergiledikleri, görücüye çıkardıkları yerlerdir. Pazarcılar arasında büyük ve tatlı rekabetler yaşanır. Türk Pazar kültüründe şöyle bir gelenek vardır;

Aynı ürünü satan tezgahlar yan yana kurulamazlar. Bu sayede haksız rekabetin önüne geçilir ve daha adaletli bir satış sistemi oluşturulur.

Pazarcıların slogan atarak ürünlerini pazarlamaları, şarkılarla, türkülerle ve manilerle satışlarını hareketlendirmeleri Türk Pazar kültüründe vazgeçilmez bir unsurudur.

‘’Param Olsa da Ben Alsam’’

‘’Gel ablacım, seç, ayır, almayan pişman oluyor, alan kendini şanslı hissediyor, gellllll’’

Gibi bağırışlarla mallarını pazarlamak isteyen pazarcılar arasında, çok tatlı ve insana keyif veren atışmalar yaşanabiliyor.

Türk Pazar kültüründeki bağırmayla ürün pazarlama dünyanın hiçbir yerindeki pazarlarda rastlamayacağınız bir satış sistemidir. Türk pazarlarında rastlayacağınız ve başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz bir başka detay ise; pazardan alınacak gıda ürünlerinde tatma şansınız bulunmasıdır.

Tezgâhta bulunan peynirin ucundan kestirip tadına bakabilir, zeytinlerden tadabilir, cevizin, incirin ve diğer gıda ürünlerinin lezzet kontörlünü yaptıktan sonra alışverişleri gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’nin Her Yerinde Semt Pazarları Haftanın Her Günü Kurulur

Türkiye’nin neresinde olursanız olun, haftanın belli günlerinde semt pazarlarının kurulduğuna şahit olursunuz. Türkiye’de her geçen gün yeni marketler ve alışveriş merkezleri açılsa da semt pazarları varlığını koruyor ve ev hanımlarının alışverişte tercih ettiği adres oluyor. Bunun başlıca nedeni pazarlardan yapılan haftalık alışverişlerdir.

Türk kadınları haftadan haftaya pazara çıkarak evlerinin bir haftalık tüm ihtiyaçlarını alırlar. Bu sayede ‘’yarın ne pişirsem’’ gibi bir düşünce de ortadan kalkıyor ve programlı bir yemek listesi ortaya çıkıyor.

Modern Pazar Yerleriyle Türk Pazar Kültürü Yaşamaya Devam Ediyor

Modern bir ülke olan Türkiye’de pazarların kurulum ve satış sistemleri de eskiye göre farklılık gösteriyor.

Geçmiş yıllarda pazarların kurulduğu alanlar, büyük boş alanlardı. Pazarcılar sabahın erken saatlerinde gelir, tezgahlarını kurar, yağmurdan ve güneşten korunmak için çadırlarını açar ve satışlarına başlarlardı.

Fakat günümüzde üstü kendiliğinden kapalı, pazar tezgahlarının kurulu olduğu alanlar inşa edilmiş ve modern Pazar yerleri oluşturulmuştur. Bu pazar yerlerinde sadece alışveriş için değil dinlenmek için yerler, lavabolar, emzirme odaları ve ibadethaneler gibi tüm ihtiyaçları karşılayacak imkanlar da bulunmaktadır.

Günümüzde semt pazarlarının dışında organik pazarlar ve sosyete pazarı diye tabir edilen farklı türlerde pazar yerleri de oluşturulmuştur. Tamamen organik gıdaların satışının gerçekleştiği bu pazarlarda birçok farklı gıda ürünü, en taze haliyle müşteriyle buluşturuluyor. Sosyete pazarı olarak adlandırılan pazarlarda ise birçok markanın kıyafeti, çantası ve takı ürünlerinin bulunması oldukça kolay bir hal alıyor. Üstelik bu ürünler mağaza fiyatlarına göre daha uygun fiyatlardan satılıyor.


Diğer Haberler