HABERLER

Pazar Alışveriş inde Tasauf Nasıl Yapılır?

2020-01-06 | 513 defa gösterildi

Tasarruflu Pazar Alışverişi Nasıl Yapılır?

 Gıda, kıyafet, ev gereçleri ve daha birçok ihtiyaç için pazar alışverişi hem tazelik hem de fiyat bakımından çoğu zaman avantajlı kabul ediliyor. Ancak, pazar alışverişinden gerçekten fayda sağlamak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. 
 
Tasarruflu Pazar Alışverişi Nasıl Yapılır?

Aradığımız her şeyi bir arada bulunduran semt pazarları, özellikle mevsiminde uygun fiyata, taze sebze ve meyve almak isteyenlerin uğrak yeri.  Biz de o nedenle bu yazımızda genel olarak pazarda gıda alışverişini ele alıyoruz.

 Peki pazardan alışveriş yaptığımız zaman nelere dikkat etmemeniz gerekiyor?

Liste Yapın

Pazara gitmeden önce liste yapmanız önemli. İnsan pazarda kendini kaybedebiliyor. Her gördüğünü alma sevdası, tasarruf yerine ziyana neden olabilir. Bunun için neler lazım, ne almam gerekiyor listesini yapın ve listeye uymaya kendinize söz verin. Tabii liste aynı zamanda alacaklarımızı unutmamak için de önemli. Kısacası, eve geldiğiniz zaman hem 'ah şu taze fasulyeyi neden almadım çok ucuzdu ' dememek hem de 'ben bu masa örtüsünü niye aldım zaten vardı' pişmanlığını yaşaşamamak için liste yapmak şart!

 

Aç Karnına Çıkmayın

Evde bir güzel pazar lsitenizi yaptınız ama karnınız öyle aç ki, her gördüğünüzü almak istiyorsunuz... İşte bu büyük bir hata! Gitti bütün liste, bütçe... Pazara çıkmadan önce bir şeyler atıştırın, gözünüz de aklınız da ihtiyaç dışı yiyeceklerde kalmasın :)

Bütçe Belirleyin

Aylık bütçenizi hazırlarken pazar alışverişinizi de göz önünde bulundurun. Ayda kaç kere pazara gideceksiniz,  geliriniz için buna aşağı yukarı ne kadar ayırmanız gerekiyor, önceden hesaplayın. Aylık bütçenizi kolayca yapmak için hazırladığımız BÜTÇE DEFTERİ'ni kullanabilirsiniz.

Devamlı Müşteri Olun

Pazarda her hafta aynı tezgahlardan alışveriş yapmak, devamlı müşteri olmak avantaj sağlar.  Her hafta aynı yerden ürün aldığınız için satıcı sizi tanıyacak. Gerekirse daha uyguna verecek ve size taze ürünlerini servis edecek. Aynı yerden alışveriş yapmanız güvenilirlik açısından da önemli.

Akşam Pazarına Gidin

Her zaman duyduğumuz akşam pazarı tabiri 'pazarlar' için gerçek. 'Akşam pazarı gel gel ürünler ucuz' diye bağıran kişiler gerçekten doğru söylüyor. Gündüz pazardan alışveriş yapmak daha pahalıya denk geliyor. Ama akşam pazarına giderseniz aynı ürünü daha uyguna alıyorsunuz. Çünkü pazarcı o ürünleri çöpe atmaktan başka şansı yok. Satmak için de indirime gidiyor. Hem siz de hem de ürünü satan böylece kara geçiyor.

Ancak, alacağınız ürünlerin en iyisini kendiniz seçmek istiyorsanız, ne yazık ki akşam pazarı sizin için yeterli olmayabilir. Örneğin Melda Hanım, pazar bütçesini ikiye ayırmış; hem gündüz hem de akşam gidiyor. 

 

Pazarlık Yapın

Adı üstünde pazar. Yani burada pazarlık yapmanız şart. 2 kilosu ne kadar sorusuna eğer '2.5 TL' diyorsa siz onu '2 TL vereyim, alayım' diyebilirsiniz. Pazarcılar çok fazla alışveriş yaptığı için indirime gitme yolunu tercih edecekler. Onun için alışverişlerinizde yapacağınız pazarlık günün karı olabilir.

Çanta Seçimine Dikkat

Unutmadan eklemek gerekiyor, herkes pazara sizin gibi alışveriş yapmaya gelmiyor. Kötü niyetli insanlar kötü olaylara sebebiyet verebiliyor. Bunun için yanınıza aldığınız para çantasına iyi sahip çıkmalısınız. Pazar çantası ise taşıması kolay olmalı. Pazar çantası olmadan alışveriş yapmak bir hayli zor. Çünkü elinizde taşıdığınız poşetler bir dönem sonra ağırlık yapacak ve pazardan çıkmak isteyeceksiniz. Pazardan çıkmak isteyeceğiniz için de diğer ürünlerin fiyatlarına bakamamış , kıyaslama fırsatı bulamamış olacaksınız. 

Aldıklarınızı Doğru Saklayın

Alınan sebze ve meyvelerin çürüyüp boşa gitmemesi için iyi muhafaza etmelisiniz. Etrafınızdakilerin veya satıcının fikrini alabilirsiniz. Mesela bazı yiyecekleri buzdolabında saklamazsak daha iyi olur


Diğer Haberler