HABERLER

Pazardan ucuz alışveriş taktikleri

2020-01-06 | 66 defa gösterildi

Alışveriş Gazetesi ekipleri, İzmir ve Manisa'da deneyimli tüketicilerle pazara çıkarak taze ürenleri en ucuz fiyata almanın sırlarını öğrenip okurlara iletmeye çalıştı. İzmirli deneyimli tüketicimiz Sevil Bengi Hanım gibi Manisa'daki tüketicimiz emekli Alaattin Turan Tekin de en ucuz alışverişin akşam saatlerinde yapılabileceğini örneklediler.
İki tüketiciye aynı listeyi verip aynı miktarda mevsim sebze ve meyveleri aldırdık. Enginar ve diğer bazı ürünlerdeki fark nedeniyle Şirinyer Pazarı'ndan yapılan alışveriş Manisa'dan 4 lira 25 kuruş daha ucuza gerçekleşti. Bengi ve Tekin, pazara çıkacaklara önce fiyat ve kalite araştırması yapıp sonra alıma geçmelerini öğütlediler.

Akşam ucuzluğundan yararlanmak gerek

İzmir'de Sevil Bengi ile Şirinyer'in çarşamba pazarına gittik. Sevil Hanım pazar alışverişine her zaman akşam saatlerinde çıkan bir deneyimli tüketici. O sayede her şeyi hayli ucuza alıyor. Yalnız çok da geç kalmıyor


Çarşamba ve pazar günleri kurulan Şirinyer pazarı, İzmir'in ucuzluğuyla nam salmış pazarları arasında gösteriliyor. Kıyafetten iç giyime, ayakkabıdan aksesuvara ne ararsanız var pazarda. Hepsi de şaşırtıcı ölçüde ucuz fiyatlarla tüketiciye sunuluyor. Konumuz pazardan akıllı alışveriş yöntemlerini deneyimli bir tüketici ile belirlemekti. Sözü uzatmadan Sevil Bengi ile çıktığımız pazar turuna geçiyoruz...
Sevil Bengi haftanın iki günü pazar alışverişine çıkan enerjik ve neşe dolu bir hanım. Haftanın iki günü pazara çıkmasının sebebini sebze ve meyvelerin bozulma riskini ortadan kaldırmak ve ihtiyacı kadar almak olarak açıklıyor.
Sevil Hanım'la çarşamba günkü Şirinyer Pazarı'na gitme kararı aldıktan sonra saat 17.00'de pazar yerinde buluşuyoruz. Sebze meyve tezgahlarında renklere, dizilişlere takılıyoruz. Hemen bir uyarı geliyor, "Bu düzenlemelere aldanma" diye... Sebebi sonradan öğreniyoruz. Pazardaki fiyatların tamamını gördükten sonra alışverişe başlamamız gerektiğini söylüyor Sevil Hanım. Ve ileride ilk tezgahlardakilerin çok altında fiyatlarla karşılaşıp alışverişe başlıyoruz. Daha düşük her fiyatta bize bakıp gülümsüyor Sevil Hanım. "Gördünüz mü?" der gibi.

ÖNCE GÖR
Tezgahların arasında dolaşırken alışveriş sırasında nelere dikkat ettiğini soruyoruz.
* Fiyat dışında nelere bakıyorsunuz?
- Taze mi değil mi ona bakıyorum. Çürük ya da bayat olup olmadıklarına da...
* Başka...
- Akşam üstleri geliyorum pazara. Fiyatlar sabaha kıyasla düşük oluyor. Pazarcı ürünü elden çıkarmak telaşıyla ister istemez düşürüyor fiyatı. Pazarlık da kolaylaşıyor. Tabii alacaklarınızın bitmiş olması riski de var bu saatlere kalınca. Ama genelde bir sorunla karşılaşmıyorum.
* Pazarı önce güzelce dolaştınız...
- Evet... Sen de gördün fiyatlar değişiyor. Her ne kadar birçoğu aynı fiyattan satıyor olsa da aralarda düşük fiyata satanlar da oluyor. Kiloda 50 kuruşluk, 1 liralık farklarla karşılaşıyorum çoğu zaman. O yüzden önce fiyat ve kalite araştırması yapıyorum. Sonra gidip alıyorum.
Bir de daha çok köylü satıcılardan alışveriş yapmayı tercih ediyorum. Çünkü onların ürünleri daha taze ve daha ucuz oluyor diğerlerine göre.
MANİSALI EMEKLİ ALAATTİN BEY'İN ALIŞVERİŞ STRATEJİSİ
Ya çok erken ya da akşam saatlerinde...

Turan Tekin'e göre haftada bir gün pazar gitmek çok yanlış. Ayrıca ürün alırken tezgahın önüne değil arkasına bakmak ve poşete neler konulduğunu da mutlaka yakından görmek gerek...


Tam 30 yıldır düzenli olarak pazara giden bir emekli Manisalı Alaattin Turan Tekin... Emekli oluşundan bu yana bu işi haftada 3 gün yapıyor.
Kentte haftada 5 gün pazar kurulduğuna, sadece çarşamba ve cuma günlerinin boş olduğuna dikkat çeken tecrübeli tüketici Turan Tekin, "Ben üşenmem ve her hafta 3 pazara giderim, böylece sebze ve meyveleri hep taze tüketiriz" diyor.
Haftada bir kere pazara gitmeyi çok yanlış bir alışkanlık olarak niteleyen Alaattin Bey alışveriş yapma saatlerine ise şu yorumu getiriyor:
"Sabah erken gittiğinizde pazarda fiyatlar henüz oturmamış olur. Çünkü pazarcılar fiyatlarını ürünlerin arz miktarına göre ortaklaşa belirlerler. Erken saatlerde, esnafın siftah etme fırsatını kaçırmama isteğiyle hem küçük de olsa indirim alabilirsiniz hem de seçilmemiş ürün alma şansınız olur. O ilk saatleri kaçırdınızsa artık pazara saat 17.00 sıralarında gitmeniz gerekir. Çünkü o saatlerde fiyatlar bu kez psikolojik etkilerle düşürülüyor. Ancak ender de olsa bunun tersi yaşanabiliyor, arz yetersizliği yüzünden fiyat artabiliyor."

ÖNEMLİ UYARILAR
Alaattin Turan Tekin'in çok önemli bazı uyarıları da oluyor:
"Manisa pazarcıları malını ellettirmez, genelde tüm pazarcılar öyle davranır. O yüzden ben alacağım malın tezgah önüne değil arkasındaki bölümüne bakar ona göre kararımı veririm. Çünkü malum, pazarlarda ve seyyarlarda ürünün güzeli ön tarafa dizilip müşterinin gözüne sokulur, kötüsü, bayatı, eziği, çürüğü ise satıcının elinin altındadır, siz fark etmeden poşete sokuşturulur.
O bakımdan parayı ödemeden poşetinize konulan ürünün ne olduğunu yakından görmenizde de fayda vardır. Böylece ezik çürük sokuşturulmuşsa poşeti iade etme ya da çürükleri değiştirtme şansınız olabilir. Aslında fiyatı pazar genelindeki ortalamanın çok altında olan ürünleri çok iyi incelemeden almamak gerekir.
Standart fiyatlı ve daimi müşterisi olduğunuz tezgahlardan aldığınız ürünler evde sorun yaratmaz."
Turan Tekin pazarlarda yapılan bir yanlışlığın da ihtiyaçtan fazla satın almak olduğunu belirterek "Bu kez ürünün evde bayatlaması söz konusu olur. Taze meyve ve sebzeler vitamin değerlerini yitirir. Benim haftada 3 gün pazar gitmemin asıl nedeni de bunu yaşamamak" diyor.
 


Diğer Haberler