HABERLER

Azerbeycan alışveriş pazarlar

2020-01-13 | 434 defa gösterildi

Pazarları ziyaret etmek ve günlük kargaşaya dahil olmak, bir ülkenin yerel yaşam tarzı ve kültürüne göz atmanın en kolay yolu olma eğilimindedir. Ve bazı şeyler, başkentin zenginliği ve yaşam tarzları arasında, Bakü'deki banliyö pazarlarında bulunan maddelere kıyasla böyle bir tezat oluşturuyor

Bakü'deki en iyi sokak pazarlarına dalmadan önce, önce birkaç ipucu ve önerileri açıklamama izin verin. Yerel pazarlar, genişleyen pazarlardan, belirsiz pire pazarlarına ve turistik hediyelik eşyalar satan tezgahlara kadar çeşitlilik gösterir. Diğerleri ise caddenin yanındaki taze meyve ve sebze, atıştırmalık ve kıyafet satmaktadır.

Bakü'nün iki ünlüleri arasında Taza Pazarı ve Yasil Çarşısı bulunmaktadır. Diğerleri çok az gelir, eğer varsa, yabancı turistler yerel yardım olmadan onları bulmak neredeyse imkansız hale getirir. Bakü'deki pazarlardan daha fazlasını keşfetmek istiyorsanız, yol tarifi ve öneriler için bir tur rehberi veya otel resepsiyonistine danışın.

Bakü'de pek çok insan İngilizce konuşmuyor, özellikle de merkezden uzakta bulunan mahallelerde. Yerli halkıyla iletişim kurmanıza yardımcı olması için Azeri veya Rusça'da birkaç kelime öbeği öğrenin.

 

Taza Pazarı

Eğer yerel Azerbaycan kültürünü merkezden uzaklaşmadan deneyimlemek isterseniz, Taza Pazarı'na gidin. Bakü'deki en büyük pazar Nizami ile 28 Mayıs Metro İstasyonu arasında yer almaktadır. Yerliler, pazarın 70 yıldan daha uzun bir süre önce Sovyetler Birliği'nden sağ kurtulduğunu söylüyor. Bugün, insanlar taze ürünler, fındık, otlar ve çeşitli oryantal baharatlar satın alıyor. Ve taze Beluga havyarı, bir Azeri inceliği, Hazar Denizi balığı ile birlikte bazı tezgahları doldurun. Pazar duyusal deneyimleri birleştirir. Fotojenik alanlar, sıradan yaşamın özünü yakalar ve egzotik baharatlar ve balık kokusu havada kalmaktadır.

Taza Pazarı, Bakü, Azerbaycan

Çalışma saatleri: Her gün 08:00 - 19:00 saatleri arasında

Yasil Bazar

Yasil Bazar veya 'Yeşil Pazar', Bakü'ye seyahat ettiğinizde otantik bir yerel deneyim sunuyor. Merkezde, Icheri Sheher'de ya da alışveriş merkezlerinde olduğunuzda, birkaç işçi sınıfı Bakuvialı göreceksiniz. Şehrin çekirdeğinden uzaklaşın ve Bakü'deki yerel pazarın en sevdiği pazarı bulmak için tren istasyonuna doğru yürüyün.

Azerbaycan'ın dört bir yanından gelen insanlar Yasil Bazaar'da üzüm ve nar da dahil olmak üzere organik sebze ve meyve satıyorlar. Daha düşük fiyatlar ve yerel ekonomiye doğrudan katkıda bulunmak, bu çarşıyı herkes için bir kazan-kazan haline getirmektedir.

Firdovsi Mammadov, Bakü, Azerbaycan, +994 50 751 41 41

Çalışma saatleri: Pazartesiden pazara 06:00 ile 22:00

Rus Bit Pazarı

Sanbunchu bölgesindeki bit pazarı, ziyaretçilerin Bakü sakinlerinin gerçek hayatlarına bir bakış atmasını sağlıyor. Herkes, zenginliğin ulusun ikinci petrol patlamasından değil. Sakinleri, Sovyet hatıraları ve eski kıyafetler ve elektronikler dahil olmak üzere çeşitli ıvır zıvırlar satıyorlar. Bu yoksul mahalledeki insanlar zorlu Sovyet dönemlerinde biraz ekstra gelir elde etmeye çalışmak için bu hafta sonu bit pazarına indi. Geleneksel pazar bugüne kadar yaşadı. Bu hafta sonu bit pazarı olabileceği gibi ilgi çekiciyken, yerel rehberlik olmadan veya özel olarak hazırlanmış bir tura katılarak bulmak neredeyse imkansız.

Sabunchu, Bakü, Azerbaycan

Çalışma saatleri: Cumartesi ve pazar günleri 09: 00-16: 00

Icheri Sheher Piyasaları

Orta Çağ'dan kalma Icheri Sheher'de vakit geçirmek her zaman Bakü'de yapılacak en iyi şeylerden biri. Ve zengin turistlerin nereye gittiği, satıcılar takip eder. Tarihi sokaklarda gezintiye çıkın ve geleneksel Azerbaycan halıları satan dükkanlardan geçin. Diğer tezgahlar buzdolabı mıknatısları, anahtarlıklar ve Sovyet hatıraları gibi tipik hediyelik eşyalara sahiptir.

Icheri Sheher, Bakü, Azerbaycan

Tipik çalışma saatleri: 08:00 - 22:00

Bakü'de Diğer Piyasalar

Bakü'nü ziyaret edin ve sokaklarda gezinin. Daha büyük olasılıkla, daha küçük sokak pazarları ortaya çıkacaktır. Satıcılar genellikle kendi eşyalarının arkasından satıyorlar, satıcılar ise mallarını dolaşarak sokaklarda dolaşıyor ya da dolaşıyorlar. Bazıları çiçek ve diğerlerini, geleneksel Azerbaycan mamalarını satıyor. Maceracı turistler, işçilerinin metal işlerini sattığı demir çarşılarını da bulabilirler. Çok heyecanlanmadan önce, aşağıdakileri hatırlayın: Bu pazarları Bakü'de deneyimlemenin tek yolu, tavsiyelerde bulunmak için bir yerel sormaktır.

 


Diğer Haberler