HABERLER

Gıda perakendeciliği süpermarketler

2020-07-18 | 34 defa gösterildi

Gıda perakendeciliği, Türkiye’deki perakende satışların %62’sini kapsayarak her yıl yaklaşık 140 milyar dolara ulaşıyor; aynı zamanda da %8’lik sabit bir oranda büyümeye devam ediyor. Geniş kapsamlı kentleşme ve Türklerin yaşam tarzındaki değişiklikler Türk market sektörünü yeniden tasarlıyor. Türkiye batıdaki perakende modellerine yaklaştığından pazara artık büyük oyuncular hakim.

Hiper/süpermarketler: Türkiye’de büyüyen bir sektör

Hipermarket modeli Türkiye’de gitgide kendine daha fazla yer bulmaya başlarken gıda perakendeciliği nispeten parçalı bir halde. Gıda eskiden küçük yerel pazarlar ve bakkallarda satılırdı. Ülke boyunca bu oluşumlardan yaklaşık 90.000 tanesi mevcut.

Bu küçük satış yerleri yerel konumlardaki temel ürünlerin satışı açısından diğer ülkelerdeki perakende mağazalara benzer. Çoğu aileler tarafından ve ana şirketlerin yetki alanının dışında işletilir.

Yine de süpermarketler ve özellikle de indirim mağazaları tüm Türkiye’de gitgide daha fazla perakende alanı elde ediyor. BİM A.Ş, A101 ve Migros Ticaret A.Ş gibi zincirler geçtiğimiz yıl boyunca yüzlerce yeni mağaza açtı.

Kentleşme ve uygun fiyat isteği pazarın en belirgin faktörleri arasında olduğundan gelecek on yılın sonunda Türklerin tüm gıda ihtiyaçlarını süpermarketlerden veya zincir mağazalardan karşılaması bekleniyor. 2016 itibariyle en büyük 141 Türk süpermarket zinciri ülke boyunca 24.671 satış yerine sahip.

Lüks veya ithal ürünleri raflarına koyanlar işte bu şirketler; dolayısıyla Türkiye’nin 5 milyar dolarlık ithalat pazarına girmek isteyen ithalatçıların bu marketleri göz önünde bulundurması gerekiyor.

Türkiye’nin en büyük süpermarketleri

Gelin Türkiye’deki en büyük süpermarket zincirlerine bir bakalım:

BİM A.Ş

Saf satış hacmi açısından BİM en büyük rakiplerinin bile oldukça üstünde. BİM, toplam Pazar payının %6.7’si ile Türkiye’nin en önde gelen indirimli perakende satış zinciri. 2016 yılında markanın satış gelirleri 5.5 milyar dolara ulaşarak 2015’teki değeri %15 oranında aştı.

Hakimiyetini devam ettirmeye niyetli olan BİM, hem yurtiçi hem de yurtdışında mağazalar açarak uzaklara erişmeye devam ediyor. 2016’nın sonu itibariyle zincir 6.167 mağazaya sahip. Bunların 5.623 tanesi Türkiye’de, kalan 544 tanesi ise Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da.

BİM, 2017’de daha da fazla büyümek istiyor. Bu yılın sonunda Türkiye’de 25, Fas’ta 60 ve Mısır’da 50 yeni mağaza açmayı hedefliyor. Aynı zamanda şarküteri reyonları ve gıda dışı malzemeleri de bünyesine katarak sadece bir indirimli perakende satış mağazası olmaktan çıkıp batıdaki süpermarket modelini benimsemeyi planlıyor. Şimdiye dek Türkiye’deki mağazalarından 48 tanesi bu şekilde yeniden düzenlendi.

BİM, gıdalarını Türk gıda ithalatçılarından sağlıyor.

Migros Ticaret A.Ş

Migros Ticaret, geniş ürün portföyü ile birçok perakende formatına sahip. Migros markası işletmelerin indirim tarafıyla ilgilenirken Macrocenter hiper/süpermarket mağazalarıyla ve Migros Jet de ekspres marketlerle ilgileniyor.

Migros ayrıca Ramstore adı atlında Kazakistan ve Makedonya’da da aktif.

Migros Ticaret, geçtiğimiz yıl içerisindeki perakende satış oranında etkileyici bir büyümeye imza attı. Migros’un satışları 2016 yılında 3 milyar doları aşarak 2015’teki rakamın %15 üstüne çıktı.

Migros Ticaret toplamda 1.605 mağazaya sahip; bunların 232 tanesi ise 2016’da açıldı. Mağazaların çoğu Türkiye’de. Sadece 39 tanesi Türkiye dışında bulunuyor.

2017’nin Mart ayında İngiliz perakendecinin Kipa hipermarket zincirinde %95 hisse aldıktan sonra pazar payının yıl içerisinde artması bekleniyor.

Zincir gıdalarını kendi ithal ederken niş veya lüks ürünlerde başka ithalatçılarla çalışıyor.

Yildiz Holding

İsminden de anlaşılacağı üzere Yıldız Holding bir holding şirketi kapsamlı bir iş portföyüne sahip, fakat biz bunlar arasından sadece market markalarıyla ilgileneceğiz: Bizim Toptan & Şok.

Yıldız Holding, Türkiye’de bulunan 162 geniş kapsamlı hipermarketini Bizim Toptan ismi altında işletiyor. Şirket aynı zamanda 3.766 adet Şok mağazası işletiyor.

Yıldız Holding’in market işleri 2016 yılında şirkete 1.8 milyar dolarlık bir satış getirdi. Bizim Toptan mağazaları bu toplamın 771 milyon dolarına tekabül ederek ülke boyunca daha az mağazaya sahip olmasına rağmen Türkiye’deki hipermarket formatının gitgide geliştiğini göstermiş oldu.

Genel olarak bakıldığında Yıldız Holding satacağı ürünleri doğrudan ithal etmiyor; bunun yerine tedarikini ithalatçılar ve toptancılar aracılığıyla sağlıyor.

A101

A101, tüm Türkiye’de 6.273 mağaza ile ülkenin en büyük market gayrimenkulüne sahip.

Şirket 2014 senesinden beri yıllık 1.1 milyar dolar satış elde ediyor.

A101 raflarını ithalatçılar ve toptancılar aracılığıyla dolduruyor.

CarrefourSA

CarrefourSA, Türk-Fransız ortak işletmesi olduğundan bu listede göze çarpıyor. Fransız perakende devi Carrefour Group şirketin yaklaşık %48’ine sahipken Türk şirketler grubu Sabancı, hisse çoğunluğunu elinde tutuyor.

Şirket tüm Türkiye’de hipermarketler, ekspres ve yerel marketler ve de daha pahalı ve gurme ürünlere yönelik mağazalar gibi birçok formatta mağaza işletiyor. Tüm Türkiye’de Carrefour adı altında 691 mağaza bulunuyor.

 

WorldFood İstanbul’da Türk gıda perakendeciliği temsilcileriyle tanışın.

Süper ve hipermarketlerin artması ve de gıda ve içecek perakendeciliği sektörünün daha organize bir hale gelmesi, Türkiye’deki yabancı gıda ve içecek üreticileri için daha fazla ihracat imkânı sunuyor. Türk market sektörüyle yüz yüze görüşebilmek için de tek bir platform var: WorldFood Istanbul.

Bu uluslararası etkinlik her yıl binlerce Türk gıda profesyonelini ağırlıyor; bunlar arasında yeni ürün arayışında olan önemli perakendecilik zincirlerinden temsilciler de mevcut. WorldFood İstanbul’a katılarak gıda ve içecek ürünlerinizi bu büyük ve kendini adamış kitlenin önüne koyarak işletmenizin Türkiye içerisinde büyümesi için kapıyı aralamış oluyorsunuz.

 

 

 


Diğer Haberler