HABERLER

Alışveriş yaparken

2019-06-19 | 583 defa gösterildi
Alisveriş hastalari, hatta ucuzluk, promosyon kolikleri cok ülkemizde ve dünyada fazla fazla var. Hatta bu görüntüleri haberlerde bile eksiksiz seyretmekteyiz. Sabahin bir vakti kuyruklar oluşturanlar, saatlerce bekleyenler, say say bitmez. Sonrada param yok demeye baslarız. Bunlari engelemek icin ekonomik harcamayi ögrenmemiz lazim. İşte altın değerinde alışveriş tavsiyeleri...

Bilinçli Alışverişte Temel İlkeler

 

Daha iyi bir yaşam için ihtiyaç duyulan yüksek kalitedeki mal ve hizmetleri düşük fiyata satın alarak, para, zaman, enerji vb. kaynaklardan üst düzeyde yarar sağlamaktır.

Bilinçli alışveriş;

 

 

 • Alışverişin planlaması,
 • Alışverişin yapılması ve
 • Yapılan alışverişin değerlendirilmesi

 

 

Olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilen ekonomik bir faaliyettir alis veriş. İhtiyaçlarınızı alışverişe çıkmadan önce kafanızda netleştirin.

Herhangi bir ürün, örneğin, %60 indirime girmiş olsun. Bu ürün ne kadar ucuz ya da avantajlı olursa olsun eğer alıp hiç kullanmayacaksanız, paranızın %100'nü sokağa atmış olacağınızı unutmayıniz. Bu nedenle daha önce almayı planlamadığınız bir şeyle karşılaştığınızda kendinize gerçekten buna ihtiyacınız olup olmadığını sormalısınız. Alışverişe bir listeyle çıkmanız size zaman kazandıracağı gibi gereksiz harcamalarınızı engelleyecek.

 

 

Nakit paranın gücünü kullanın ve pazarlık yapıniz.

Nakit paranın gücünü kullanın ve pazarlık yapıniz.

 

Her yerde görmeye alıştığımız şu “peşin fiyatına 5, 10 hatta 12 taksit” kampanyalarını bilirsiniz. Ancak, ekonomi biliminde paranın bir zaman değeri vardır ve buna faiz denir. Eğer üretici firma, bu gün sattığı ürünün bedelini aylar sonra almaya razı ise ya üretici firmada ya da kampanyada bir sorun vardır. Bence bu tip kampanyalarının çoğunda firmanın yükleneceği finansman giderleri baştan ürünün fiyatına yedirilerek tüketiciler yanıltılmakta. Bunun icin pazarlik yapmaniz sizin avantajinizadir.

 

 

Alışverişte Dikkat Edeceğiniz Hususlar Nelerdir?

Alışverişte Dikkat Edeceğiniz Hususlar Nelerdir?

 

 

 • Bir ürünün reklamından veya uluslararası bir markayı taşımasından etkilenerek tercih edilmesi yerine; fiyat, kalite, işlevsellik, servis istasyonu sayısı gibi faktörleri dikkate alarak piyasa araştırması yapmalısınız ki ödediğiniz bedelin karşılığını alasınız.
 • Yapacağınız piyasa araştırması sonucunda, yabancı ürünlerle aynı kalitede olan Türk Mallarının tercih edilmesi, sizin ekonomik çıkarınız olduğu kadar, ülke sanayiinin gelişmesi açısından da önemli.
 • Özellikle dayanıklı tüketim mallarını alırken ürünün kalitesine ve işlevlerine mi yoksa markasına mı para ödediğinizi kendinize sorunuz.
 • Her uluslararası markayı taşıyan ürünün kaliteli olduğu yanlış bir ön yargıdır. Pişman olmak istemiyorsanız alışverişten önce daha çok araştırma yapınız.
 • "Yerli Malı Ürün" almak yerine, ithal mal hayranlığı ve yabancı marka özentisi sonucu özellikle genç tüketicilerin zaman zaman niteliksiz malları satın almaları sonradan pişman olmalarına yol açmakta ve hüsrana ugramaktalardir.

 

 

 

Alışverişin Yapılması Sırasında İzlenmesi Gereken Adımlar

Alışverişin Yapılması Sırasında İzlenmesi Gereken Adımlar

 

 

 • Plan dışı harcama yapmamak için alışverişe yorgun ve aç çıkmayınız.
 • Alışverişe mutlaka alışveriş listesi ile çıkınız.
 • Malın fiyat ve kalitesini değişik yerlerden araştırmadan satın almayınız.
 • Satın alınacak mallardan beklenen yarar ve hizmeti daima akılda tutmaya özen gösteriniz.
 • Fiyatı uygun olan mallar arasında; Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu, garanti belgesi veya standarda uygunluk (TSE) markası olanı tercih edin.
 • Satın alınacak malın çeşidine göre kullanım ve bakım özelliklerini öğreniniz.
 • Alışverişi, tekrar tekrar geri dönmeler olmayacak, ağır maddeler en son alınacak şekilde yapın.
 • Satıcının ve birlikte alışverişe çıkılan kişiler varsa bunların sözlerini temkinle karşılayınız ve plana sadık kalmaya çalışınız.
 • Tartı ve ölçü araçlarının doğru kullanılmasına dikkat edin.
 • Alışveriş için makul ölçülerde kalite ve çeşitte mal bulunduran, etiketleri ve malların teşhir şekli alışverişe yardımcı olan mağazaları seçin.
 • Yapılan Alışverişin Değerlendirilmesi Aşamasında Daha Sonraki Alışverişlerden Sağlanacak Yararı Artırmak İçin Tüketici Kendine Bazı Sorular Sorarak Gerçekçi Bir Değerlendirme Yapmalı.

 

 

 

Alışveriş değerlendirmesinde yer alacak sorular

Alışveriş değerlendirmesinde yer alacak sorular

 

 

 • Satın alınan mal ya da hizmete gerçekten ihtiyaç var mıydı?
 • Tasarlanan amaca hizmet etti mi?
 • İhtiyaç ve istekler yeterli ölçüde tatmin edildi mi?
 • İhtiyaca uygun kalite seçilebildi mi?
 • Malın satın alınmasında kullanılabilecek tüm bilgilerden yararlanıldı mı?
 • Satın alınan malın kullanımı ve bakımı istenen şekilde gerçekleşebiliyor mu?
 • Kişisel ve piyasa imkanları göz önüne alınarak alışveriş için en uygun zaman seçilebildi mi?
 • Eğer belirtilen bu soruların cevabı "EVET" ise alışverişi en uygun biçimde gerçekleştirmişsiniz demek oluyor bu ve size kocaman bir yildiz kazandiriyor :)
 • Para kolay kazanilmiyorsa eger, alis veriste kolay olmamamali.

 

 

 

Alışveriş yaparken satın alınacaklar hangi önceliklere göre belirlenir

Alışveriş yaparken satın alınacaklar hangi önceliklere göre belirlenir

 

Bir insanın alışveriş yapmasındaki en önemli neden ihtiyaç duyulmasıdır. İlk olarak ihtiyaç duyulan şeylere yönelmek, alışverişi doğru bir şekilde gerçekleştirmeye yarar. İhtiyaç duyulan bir şeyin fiyatı da bir insan için çok önemlidir. Piyasada birçok ürün bulunmakta ve her birine ayrı bir fiyat biçilebilmektedir. Bizim ekonomimize en uygun olanı hangisiyse onu satın almamız gerekmektedir. Satın alacağımız her ürünün sağlıklı olması da bizim için en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesidir. Ayrıca helal olmasına da dikkat etmek önemlidir.

Satın alınan ürünlerin tazeliğinden emin olunmalı, bozuk olan ürünleri almamak gerekmektedir. Ayrıca alacağımız ürünün niteliği de bizim için önemlidir. Kullanışlı olmasına dikkat etmek, iyi bir alışveriş gerçekleştirmenize yardımcı olacak bir husus olarak kabul edilmektedir. İhtiyaç fazlası ürünlerin de satın alınmaması gerekmektedir.

 

 

Markette Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Markette Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

 

Markete gittiğinizde, alışveriş sonunda kasada gördüğünüz rakama “Nasıl bu kadar çok geldi? Anlamıyorum.” dememek için birkaç öneri:

Öncelikle fiyat araştırması yapmalısınız. Alacağınız ürünün hangi markette daha ucuz olduğunu inceleyebilirsiniz. Bazı dönemlerde marketler bazı markalar ile anlaşmalar yaparak fiyatlarında indirim yapıyor ya da kampanyalar düzenliyor. Bu bilgiler marketlerin internet sitelerinde haftalık olarak bulunabiliyor ya da el ilanları şeklinde duyuru yapılabiliyor. Bu sitelerden ve ilanlardan takipte olup, ürünleri bu dönemde almanızı tavsiye ediyoruz. Farklı marketlerde alışveriş yapmak aynı zamanda size spor yapma imkanı da sağlayacaktır. Her gün düzenli olarak yapmanız gereken yürüyüşünüzü de böylelikle yapmış olacaksınız.

“Vaktim az olduğu için markete gittiğimde ihtiyacım olan her şeyi bir anda almam gerekiyor.” diyorsanız da, gitmeden önce mutlaka “İhtiyaç Listesi” yapmanızı öneriyoruz. Bu liste size hem zaman hem de para kazancı sağlayacaktır. Gereksiz ürünleri almanızı engelleyecektir.

Tüketici davranışlarındaki incelemelere göre marketler cirolarını dengelemek adına, her ayın 15’inden sonra, ayın ilk günlerine göre ürünlerini daha hesaplı satıyor. Bütçeniz ve ihtiyacınıza uygun ise alışverişlerinizi ayın 15’inden sonraki dönemler için planlayınız.

Alışverişten önce mutlaka karnınızın tok olduğuna emin olun . Araştırmalar gösteriyor ki aç karnına alışverişe gitmek sepetinizde gereksiz pek çok ürünün bulunmasına yol açıyor.

Almak istediğiniz ürünlerin son kullanma tarihlerini mutlaka kontrol edin. Raf görevlileri özellikle süt, yoğurt ve peynir gibi çabuk bozulan ürünlerin son kullanma tarihleri yakın olanlarını raflarda öne alıyor. Siz de dolabın kapağını açtığınızda ilk elinize gelen ürünü alma eğilimiyle, yakın tarihte bozulacak bir ürünü sepete koymuş oluyorsunuz.

İhtiyacınıza ve eve taşıyabilme kapasitenize göre ürünlerin mutlaka ekonomik boylarını tercih etmelisiniz. Ekonomik boy ambalajlarında kullanım zorluğu yaşıyorsanız, pazardan alacağınız çok şık plastik saklayıcılarla bu sorunu çözebilirsiniz.

 


 
 
 
 
Artık Gıda ürünleri alışverişi yaparken ürünün son kullanma tarihine bakmayan hemen hemen yok gibi. Peki, ürünlerin üzerinde içeriği, bileşenleri, besin öğeleri, enerji değerleri, nasıl saklanması gerektiği, nerede üretildiği, üretici firmanın kim olduğu gibi bilgilerin yer aldığı etiketleri okuyor muyuz? Gıda ürünleri alırken dikkat edilmesi gereken 7 önemli detay

1. Gıdanın adına dikkat edin

Gıdanın adına dikkat edin

 

Tüketicilerin gıdanın etikette verilen adını okumaları önemlidir; zira tüketici satın alma niyetini taşıdığı gıdaya benzer ama aslında farklı bir ürünü alıyor olabilir.

 

 

2. Gıdanın hangi koşullarda muhafaza edilmesi gerektiği ile ilgili uyarılara dikkat edin

Gıdanın hangi koşullarda muhafaza edilmesi gerektiği ile ilgili uyarılara dikkat edin

 

Gıda etiketlerinde yer alan son kullanma tarihi, o gıdanın muhafaza edilmesi gereken sıcaklık koşullarında belirlenmektedir. Dolayısıyla, hem o gıdanın satıldığı koşullara dikkat edilmeli hem de tüketiciler bu gıdayı o koşullarda muhafaza etmelidir.

 

 

3. Alerjen uyarısına dikkat edin

Alerjen uyarısına dikkat edin

 

Üründe alerjen bileşen var ise özellikle alerjisi olanlar içindekiler kısmına dikkat etmelidir.

 

 

4. Ambalaj açıldıktan sonra nasıl muhafaza edilmesi gerektiği uyarılarına bakın

Ambalaj açıldıktan sonra nasıl muhafaza edilmesi gerektiği uyarılarına bakın

 

Mevzuata göre gıda maddesi ambalajı açıldıktan sonra mikrobiyolojik açıdan kolayca bozulabilir nitelik taşıyorsa, ürün etiketinde açıldıktan sonra ne kadar süre ve koşulda tüketilmesi gerektiği bilgisi yer almak zorundadır. Bu bilgilere özellikle bakılmalıdır.

 

 

5. Beslenme bilgilerini okuyun

Beslenme bilgilerini okuyun

 

Beslenme yönünden etiketleme; o gıdanın enerji değeri ve besin öğeleri (yağ, karbonhidrat, tuz/sodyum, lif, protein vb gibi) miktarlarını verir. Ancak beslenme yönünden etiketleme; bu gıda ile ilgili bir beslenme ve/veya sağlık beyanı veriliyorsa zorunludur. Eğer bir beslenme ve/veya sağlık beyanı o gıda için verilmiyorsa beslenme yönünden etiketleme zorunlu değildir. Bu etiketlemenin olduğu gıdalarda, üreticinin isteğine bağlı olarak, günlük karşılama miktarı karşılığı olarak GKM ifadesi de olabilir. Bu ise gıdanın bir porsiyonunun, vitamin ve mineral günlük beslenme referans düzeylerinin % kaçını karşıladığını ifade eder. Örneğin, kalsiyum için verilen beslenme referans değeri 800 mg’dır. Yoğurdun 100 gramında 200 mg kalsiyum var ise, 200 gram olarak tanımlanan bir porsiyonunun tüketimi ile günlük kalsiyum beslenme referans düzeyinin %50’si karşılanmaktadır.

 

 

6. Var ise beslenme beyanına dikkat edin

Var ise beslenme beyanına dikkat edin

 

Mevzuata göre beslenme beyanı bir gıdanın içerdiği enerji, besin öğeleri veya diğer öğeleri nedeniyle beslenme yönünden yararlı özelliklere sahip olduğunu belirten, ileri süren veya ima eden mesajlardır. Etiketleme yönetmeliğine göre lif, omega-3 yağ asidi, vitamin ve mineraller gibi bazı bileşenler açısından zengin olan veya zenginleştirilmiş gıdanın etiketinde beslenme beyanı verilebilir. Örneğin lif miktarı gıdanın 100 gramında 6 gramın üzerinde ise lif içeriği zenginleştirilmiş gıda olarak değerlendirilir ve gıdanın etiketinde “yüksek lifli” şeklinde bir beyan verilebilir.

 

 

7. Var ise sağlık beyanına dikkat edin

Var ise sağlık beyanına dikkat edin

 

Sağlık beyanı, gıdanın bileşiminde bulunan öğelerin büyüme, gelişme ve vücudun normal işlevleriyle ilişkili fizyolojik etkisini tanımlayan veya vücut fonksiyonlarını geliştirmeye veya sağlığı korumaya yardımcı etkisini belirten, ileri süren veya ima eden beyanlardır. Örneğin “kalsiyum kemik ve dişlerin gelişmesine ve kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur” bir sağlık beyanıdır. Mevcut yönetmeliğe göre bu beyana ancak o gıda maddesi tanımlanmış koşulları sağlıyorsa izin verilmektedir.


Diğer Haberler