HABERLER

alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

2019-06-19 | 839 defa gösterildi

Günlük hayatta birçok ihtiyacımızı karşılamak için alışveriş yaparız. Peki alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

Alışveriş yapmak günlük yaşamımızdaki ihtiyaçların karşılanması için gereklidir. Büyük mağazalarda, marketlerde veya küçük işletmelerde yapılan alışverişlerde birçok ürün alır ve bunları tüketiriz. Bunun yanı sıra son zamanlarda yaygınlaşmış olan e-ticaret sayesinde internetten alışveriş yapılmasıyla evimizden ayrılmadan ya da her hangi bir mağazaya gitmeden istediğimiz ürünleri tek tıkla kapımıza kadar getirtebiliyoruz. Bu şekilde internetten yapılan alışveriş sağladığı geniş yelpazede ürün seçeneği ve alım kolaylığı nedeniyle çok fazla tercih edilen modern bi alışveriş yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak gerek günlük hayattaki normal alışverişlerde gerekse internetten alış veriş yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunur.

Öncelikle mağazalarda, marketlerde ya da pazarlarda yapılan her türlü alışverişlerde ürünlerin son kullanım tarihlerine dikkat etmeniz gerekir. Son tüketim tarihi geçmiş ürünler size ve sevdiklerinize ciddi zararlar verebilir. Bazı işletmeler bilerek ya da bilmeyerek son kullanım tarihi geçmiş ürünleri satıştan çekmezler. Bu nedenle güvenilir yerlerden alışveriş yapmanız en uygun olanı olacaktır. Ayrıca para alışverişi yaparken paraların sahte olup olmadığını da göz ucuyla kontrol etmeniz maduriyet yaşamamanız için önleyici bir tedbir olacaktır.

Alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli? Şeklinde bir soru soruyorsanız en önemli olanın internetten alış veriş yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar olduğunu hatırlatalım. İnternetten yapılan alışverişlerde ise risk daha da büyür. Kredi kartı veya banka bilgileriniz ile yapacağınız alışverişlerde bilgilerinizin art niyetli kişilerin eline geçebilmesi mümkündür. E-ticaret sitelerinin çoğu da kredi kartı ile birlikte banka kartı ve havale yöntemiyle de alışveriş olanağı da sunuyor böylece daha geniş kitlelere hitap edebilmekteler. Ayrıca internet yapılan alışverişlerde ürünü görmezsiniz. Ürünün dijital ortamda yer alan görüntüsü veya özellikleri ile size gelen ürünün görüntüsü veya özellikleri aynı olmayabilir. O nedenle internet alış veriş yaparken dikkatli olmanız gereken konuları sizler için araştırdık.

Elektronik alışveriş yaparken güvenli bir alışveriş için ürünü satan sitelerin SSL sertifikası olmalıdır. Bu sayede siteden alışveriş yaparken kredi kartı bilgileriniz özel bir şifreleme yöntemi ile doğrudan bankanıza aktarılır ve böylece diğer şahısların eline geçme ihtimali olmaz.

Sitenin SSL sertifikasının bulunup bulunmadığına ise ödeme sayfasında adres çubuğunun sağında yer alan kilit işaretiyle kolayca anlaşılabilmektedir.

Güvenilir E-ticaret siteleri alışveriş sırasında kredi kartı şifresi istemez. Bu nedenle kredi kartı şifrenizi isteyen alışveriş sitelerinden asla alışveriş yapmamalı ve kredi kartı bilgilerinizi vermemelisiniz.

Yaşanması muhtemel sorunlarda başvurabileceğiniz yerin açık adres ve iletişim bilgilerinin tüketici ile paylaşılması yasalar açısından zorunlu kılınmıştır. Ürün alacağınız web sitesinde adres veya iletişim bilgileri bulunmuyorsa o siteden alışveriş yapmamalısınız.

Aldığınız ürünleri garanti belgesi ve faturalarını muhafaza etmeye özen gösterin. Çünkü bu iki belge elinizde bulunduğu müddetçe yasal açıdan haklarınız saklı kalır. Bundan dolayı normal alışverişlerde olduğu gibi internetten yapılan alışverişlerde aldığınız ürünlerin garanti belgesini ve faturasını satıcı siteden veya firmadan talep edin.


Diğer Haberler