HABERLER

İnternet Üzerinden Alışveriş Ve Ticaret

2019-08-05 | 168 defa gösterildi

İnternet Üzerinden Alışveriş Ve Ticaret

internetten nasıl ticaret yapılırı anlatmadan önce özellikle kişide ki güvensizliği aşmak için tüketicinin haklarının 4077 sayılı kanun gereği alışveriş sitelerinin çok büyük bir çoğunluğunun ‘’mesafeli sözleşmelere dair yönetmelik’’ e tabii olduğunu belirtmek gerekir. Alışveriş sitelerinin çoğu bu kanun kapsamı altındadır ve vergilerini ödemekle de mükelleftir. Bunun dışında bazı korsan sitelerin bulunduğu ama bunların sayıca çok az ve sürekli denetimden dolayı her zaman kapatıldıklarını belirtmek gerekir. Tüketicide ki bir diğer korku da kredi kartı bilgilerinin çalınması ve bu durumla beraber yüklü faturalarla karşılaşacağı korkusudur. Bu durumunda internet sitelerini artık hemen hepsinin ssl sertifikalarının bulunmasıyla beraber kredi kartı bilgilerinizin çok güçlü bir şifrelemeyle sadece ödenecek tutar kadarının doğrudan bankanızdan çekilmesiyle ortadan kalktığını söyleyebiliriz.

İnternetten ticaret herhangi bir alışveriş sitesinden beğendiğiniz, almak istediğiniz ürünü seçip sepete ekleyip ödeme yapılmasıyla ve ürünün size ulaşmasıyla sonuçlanan bir süreçtir. Alışveriş sitelerinin ürün hakkında ki bilgilendirme sisteminin çok gelişmiş olmasıyla bitlikte artık denemiş kadar iyi derecede aradığınız özelliklere sahip ürünlerin temini sizin için daha pratik ve kampanyalardan da anında bilgi alma şansına sahip olduğunuz için daha hesaplı.

İnternet üzerinden alışveriş artık tüketici için de üretici ve aracı için de gelişen dünyada çok büyük avantajlar sağıyor. Bu tür alışveriş seçimi kişinin aradığına en kolay ve en hızlı şekilde ulaşabildiği alışveriş türü olduğu için geleceğin alışveriş seçimi olacağı öngörülüyor. Bu alışveriş türünde kişi ürün yelpazesinin çok geniş olmasından kaynaklı aradığı her şeyi bulabiliyor. Sıfır, ikinci el, araba giyim , gıda , evcil hayvan , yabani hayvan, çiçek , günlük ihtiyaç malzemeleri, teknolojik aletler, beyaz eşya, ev dekorasyonu, cep telefonu, bu tarzda daha sayamayacağımız birçok ürün alışveriş sitelerinde alıcısını bekliyor. Bu tür sitelerde tuhaf gelebilecek birçok ürün görme şansına da sahipsiniz, ikinci el iç çamaşırı kullanılmış bebek bezi gibi. Alışveriş çılgınlığının bu denli artmış olduğu bir dünyada şaşırmamızın artık tuhaflaştığını da söylememek yersiz olmasa gerek.

İnternetten alışveriş yapmanın avantajları;

 • Öncelikle mağazalara göre alacağınız ürünü daha ucuza alma imkanını sağlamaktadır.
 • Birden fazla ürünü daha hızlı görme şansına sahipsiniz ve alacağınız ürün hakkında bilgileri hem yorumlardan hem de sitenin verdiği bilgilerden daha kolay öğrenebilirsiniz.
 • Alacağınız ürünün ödeme türünü istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Ödeme şekli fazladır. Kapıda ödeme, kredi kartı, ve ya havale yöntemiyle.
 • İade durumu mevcuttur.
 • Yorulmadan mağazaları dolaşmanıza gerek kalmadan oturduğunuz yerden istediğiniz ürüne ulaşmanız en büyük avantajıdır.
 • Mağaza yöneticileri ve ya çalışanlarıyla iletişim gibi bir durum söz konusu değildir, eğer bu durumdan hoşlanmıyorsanız.

İnternetten alışveriş yapmanın dezavantajları;

 • Alacağınız ürünü test etme ve ya deneme gibi bir şansınız olmadığı için özellikle giyim ve bu tarz alışverişlerde sıkıntıya sebep olmaktadır.
 • Kredi kartı ile alışverişlerde çok sık olmamakla beraber kötü niyetli insanların eline geçme gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.
 • Alışverişinde bir sosyalleşme mekanizması olduğunu varsayarsak bu durumun elinizden alınmış olduğunu söyleyebiliriz.
 • Alacağınız ürün belli bir süre geçmeden kargoyla elinize ulaşmadığı için mağaza gibi hızlı sahip olma durumu yoktur.
 • Alacağınız ürünün kalitesini elle ve gözle göremediğiniz için bazı durumlarda aldığınız ürün kalitesiz olabilmektedir.
 • İade işlemi de ürüne sahip olma durumu gibi zaman gerektirir.

Diğer Haberler